2 milyon değerli taştan Veliaht Prens Muhammed bin Selman portresi yaptı

Sosyal medyada viral haline gelen Sarah al Zaidi’nin sanat yolculuğu, küçük yaşta yapmaya başladığı karalamalara ve yazılara kadar uzanıyor.

Portreleri ve bunları yapmak için kullandığı boncuk, düğme ve hatta değerli taşlar Suudi Arabistan’da oldukça ilgi gördü.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Al Zaidi’nin en son çalışması, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın portresi. 32 kilo ağırlığındaki portrenin tamamlanması aylar sürdü ve hatta iki defa dağ seyahati yapılmasını gerektirdi.

Sarah al Zaidi’nin babası Hüseyin, kızının sanata olan tutkusunun ortaokuldayken bile oldukça belirgin olduğunu söyledi.

Hüseyin, Arab News’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Sarah’ın çizimleri ve yazıları evin her yerini kaplarken kendisi 10 yaşındaydı, hatta daha da küçüktü. Zamanını ve gayretini çizmeye ve sanat çalışmalarına adadı. Bu onun dünyasıydı.”

Ortaokulu bitirdikten sonra çizim ve boyama yeteneğini geliştirmek için sanat okuluna gitmeye karar verdi. İlk grup projesi, National Geographic dergisinin kapağıyla ünlenen yeşil gözlü Afgan kızı Sharbat Gula’nın boncuk ve düğmelerle yapılacak portresiydi. Portre, bitirme projesi kapsamında yapıldı.

Sarah daha sonra, hayran olduğu kişilerin portrelerini yapmaya başladı ve ikinci projesi, Prenses Diana’ydı.

Sarah’ın bir video paylaşmasının ardından Prenses Diana’nın portresi, sosyal medyada oldukça yer aldı.

Sarah, Prenses Diana portresi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu çalışmada, Prensesi yeşil elbiseli portresini yapmak için sadece düğme ve boncuk kullandım. Bu çalışmada düğme kullandım çünkü bana göre düğme gibi bir malzeme, kadınların doğasını açık bir şekilde yansıtabilir.”

Yaptığı Prenses portresiyle Sarah’ın vermek istediği mesaj, Prenses’in hala çok sayıda insanın hafızasında yer aldığıydı.

Sarah kısa bir süre önce, her zaman gurur duyacağı en “değerli” çalışmasını sergiledi. Veliaht Prens’in portresinin tamamlanması beş ay kadar sürdü ve yapımında yaklaşık 2 milyon parça kullanıldı.

Sarah al Zaidi, Veliaht Prensin, Suudi kadınları güçlendirmedeki başarısı ve Suudi Arabistan VİZYON 2030 reform planı, başta kadınlar olmak üzere insanlara “Veliaht Prensin sunduğu her şey için minnettarlığını ve takdirini gösterme” duygusunun, sanat çalışmalarına sergilemede kendisini motive eden nedenlerden bazıları olduğunu dile getirdi.

Sarah al Zaidi, “Veliaht Prens farklı sosyal, ekonomik ve eğitim alanlarında kadınları güçlendirmek için çalışıyor. Prens, kadınlar için çok sayıda iş imkanları sundu ve bu, kesinlikle ulusal ekonominin yararına olacak” ifadelerini kullandı.

Sarah, Veliaht Prensin portresinde değerli taşlar kullanarak, prensin kalbinde sahip olduğu yüce pozisyonu yansıtmaya karar verdi.

Sarah al Zaidi, Veliaht Prens portresinin detaylarını şu ifadelerle anlattı:

“Portre 160 cm uzunluğunda ve 106 cm genişliğinde. Aralarında değerli taşların ve diğer malzemelerinde olduğu yaklaşık 2 milyon parça kullandım. Bunlar arasında elmas, peridot taşı, akik taşı, obsidyen taşı, aventurin (yıldız) taşı, sodalit taşı ve kaplan gözü taşı yer alıyor. Aynı zamanda azurit, havlit taşı, amber, kuvars, akuamarin taşı, doğal deniz kabukları ve farklı boyutlarda boncuklar kullandım.”

Sarah al Zaidi, Veliaht Prensin Suudilerin “kırılmaz gücünü” tasvir ettiğini belirttiği heybetli bir doğal yer olan Tuwaiq dağından taşlar toplamak için iki defa Riyad’a seyahat etti.

Veliaht Prens, 2018’de Riyad’da Geleceğe Yatırım Girişimi’nde “Suudilerin gücü de Tuwaiq dağı gibi. Bu dağ yerle bir olmadıkça, Suudilerin gücü de kırılmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Sarah al Zaidi, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Veliaht Prensin bu anlamlı sözleri ilham vericiydi ve dile getirme şekliyle kesin bir hedefi olduğunu kanıtıydı. Veliaht Prens, bu hedefini başarmaya kararlıydı. Güçlü ve ilham verici kişiliği, görüşlerini temsil eden fikir ortaya koymak için hayal gücümü canlandırdı.  Bu nedenle kendime, tamamen yeni, farklı ve ona benzeyen özel perspektif sanatı ortaya koymam gerektiğini söyledim.”

Sarah eserine “dağın dayanıklılığı” ismini verdi.

Sarah, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun gibi sanat projeleri zor ve hassas bir çalışma gerektirdiğinden portreyi tamamlamak 150 günümü aldı. Yapmış olmaktan her zaman gurur duyacağım bu sanat eserini ortaya çıkarabilmeme yardımcı olan ailemin yüreklendirmesini ve desteğini unutmayacağım.”

Arab News