Koronavirüs bilançosu 413 bine çıkarken dünya şehirleri ise uyarılara geri dönüyor

Aralık ayında Çin’de patlak veren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, şuana kadar 413 bin 731 kişinin hayatına mâl oldu. Tüm bu süre boyunca 196 farklı ülkede toplamda 7 milyon 323 bin 516 kişi koronavirüse yakalandı; 3 milyon 603 bin 893’ü ise koronavirüsün neden olduğu hastalığı atlatarak iyileşti. Üstelik birçok ülkenin en riskli durumlar haricinde test yapmıyor oluşu, diğer bazı ülkelerin vakalar ile temasta olanlara öncelik vermesi, birkaç yoksul ülkenin ise kısıtlı test yapıyor olması nedeniyle bu rakamlar aslında gerçek rakamların yalnızca bir kısmını yansıtıyor.

Dünya ülkelerinin ekonomi çarklarını döndürmek için kısıtlamaları hafifletmeye gittiği bir dönemde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise dün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında “Avrupa’daki durum iyileşse de küresel vaziyet kötüye gidiyor” ifadelerini kullandı.

Pazar günü kaydedilen vakaların yüzde 75’inin, Amerika kıtası ve Güney Asya’daki 10 farklı ülkeden olduğunu söyleyen Adhanom, durumun iyileştiği ülkelerdeki ‘en büyük tehlikenin gevşemek olduğunu’ vurgulayarak “Dünya nüfusunun çoğu Kovid-19 salgınına karşı hala savunmasızdır” dedi.

Moskova ve New York’un dönüşü

Moskova belediyesi tarafından izolasyonu kaldırmak için belirlenen program 9, 16 ve 23 Haziran’da mağazaların, restoranların, hizmetlerin ve eğlence mekanlarının yeniden açılmasını öngörüyor.

WHO’nun, salgınla ilgili ‘küresel durumun kötüye gidebileceği’ uyarılarına rağmen, New York ve dünyadaki birçok ülke gibi Moskova da dün izolasyon önlemlerini kaldırmaya başladı. Mart sonundan bu yana Moskova sokaklarında ilk kez trafik yaşandı.

Pazarlamadan sorumlu 33 yaşındaki Olga Ivanova, “Sokakta çok sayıda insan var, güzel bir gün. Mayıs’ı kır evimde geçirdim, artık Moskova’ya dönme vakti gelmişti” ifadelerinde bulundu. 12 milyon kişinin yaşadığı şehirde kapalı iç mekanlarda maske ve eldiven takmak ise zorunlu.

Moskova, günlük vaka sayısı Mayıs ayında kaydedilen 6 binlerden Salı günü kaydedilen bin 572’ye düşse de salgının merkez üslerinden biri olmaya devam ediyor. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, bu cesaret verici rakamlar dolayısıyla Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mart ayı sonundan bu yana uygulanan ‘ev karantinası’nın ve başkent sakinleri için zorunlu izinler sisteminin kaldırılacağını duyurdu.

Resmi rakamlara göre, toplamda 485 bin 253 vakanın, 6 bin 142 can kaybının kaydedildiği Rusya, vaka sayısı sıralamasında dünyanın üçüncü ülkesi konumunda. 22 Mart’ta uygulanmaya başlayan izolasyonu Pazartesi günü kaldıran Moskova, New York’un izinden gidiyor. ABD’nin ekonomi başkenti, ilk aşamada inşaat ve sanayi sektörleriyle sınırlı olan kademeli bir yeniden açma sürecine girdi.

Yetkililer, 15 gün içerisinde restoranların balkonlarına yemek yenmesine ve kuaförlere gidilmesine izin verilecek olan ikinci aşamaya geçmeyi umuyor.

Manhattan’daki Shakespeare and Company Kitapevi Direktörü Michael Ostergren, dükkanın kapılarını açmasının ardından “Geri dönmek güzel. Herkes dışarı çıkmak istiyor” ifadelerini kullanıyor.

ABD, 11 yıllık ekonomik büyümenin ardından salgın ile beraber durgunluk dönemine girdi. Dünya Bankası’na göre, tüm dünya 150 yıl içindeki en kötü durgunluktan geçiyor. Bu koşullarda, salgının ciddi bir şekilde sürdüğü Hindistan ise alışveriş merkezleri ve ibadet yerleri Pazartesi günü yeniden açıldı.

Latin Amerika’daki endişe

Durumun endişeye neden olduğu Latin Amerika da izolasyon önlemlerini kaldırmaya başladı. 38 bin 497 can kaybının kaydedildiği ve can kaybı listesinde ABD ile İngiltere’nin ardından gelen Brezilya’da, Rio de Janeiro Valisi, kısıtlamaların hafifletildiğini açıkladı. Başkan Jair Bolsonaro hükümeti, verileri örtbas ettiği suçlamaları altında, vaka ve ölüm sayılarını yayınlıyor.

4 bin 199 yeni vaka ve 596 can kaybının kaydedildiğini duyuran Meksika Sağlık Bakanlığı ise toplam vaka sayısının 124 bin 301’e yükseldiğini, can kayıplarının ise 14 bin 649’a çıktığını bildirdi. Güney Amerika ülkesi Şili’de ise toplamda 142 bin 759 vaka, 2 bin 283 ölüm teyit edildi.

Güney Amerika’da Brezilya’dan sonra salgından en çok etkilenen ikinci ülke olan Peru’daki sağlık sistemi, özellikle oksijen eksikliğinden dolayı çöküşün eşiğinde.

İspanya ve İngiltere

27 bin 136 can kaybının kaydedildiği İspanya, son haftalarda salgını kontrol altına almayı başardı. Futbol karşılaşmaları üç aylık bir kapanışın ardından Çarşamba günü yeniden başlayacak.

Koronavirüse bağlı 40 bin 883 ölümün kaydedildiği İngiltere’de ise izolasyon önlemleri oldukça yavaş bir şekilde kaldırılıyor. Pazartesi günü itibariyle İngiltere topraklarına varacak olan herkes, etkinliği sorgulanan ve havacılık ile turizm sektörlerini korkutan bir adımla, 14 gün boyunca karantinaya tabi tutulacak.

Şarkul Avsat