ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, ocak ayı sonunda Merkez kuvvetlerine denetleme turu yaparken.

CENTCOM Komutanı McKenzie’den İran uyarısı: Tahran, terörü finanse ediyor

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, İran’ın bölge genelinde güvenliği bozmaya kararlı olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’ta ABD tarafından öldürülmesinden dolayı İranlıların şok yaşadıklarına dikkati çeken McKenzie, bu durumun onları ABD ile kırmızı çizgilerini yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktığını söyledi. McKenzie, Washington’daki Ortadoğu Enstitüsü ile video konferans yoluyla yaptığı röportajda, “İranlılar Süleymani’nin ölümünden sonra harekete geçme isteğimiz olduğunu gördüler” dedi ve bölgedeki diğer ülkeleri kendilerine çekmek için vekilleri aracılığıyla şiddet kullandıklarını söyledi.

CENTCOM Komutanı açıklamasında, İran’ın, terör örgütlerini finanse etmek ve silahlandırmak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimini desteklemek, Yemen’deki Husi isyancılarına gelişmiş silahlar sağlamak, Hürmüz Boğazı’ndaki petrol tankerlerine, Suudi Arabistan’daki petrol rafinerilerine ve Irak’taki ABD askerlerine saldırmak şeklinde amaçları olduğunu söyledi.

McKenzie, Dışişleri Bakanlığı’nın nükleer hırslarından vazgeçmeleri için İranlı liderlere yaptırımlar yoluyla diplomatik baskı yapmaya ve balistik füze geliştirme çalışmalarını durdurmalarını sağlamaya  yönelik çabalarını sürdürdüğünü söyledi. Bu çabanın müttefikleri ve ortakları içeren bir hükümet yaklaşımı olduğunu belirten McKenzie, “Savunma Bakanlığı’nın rolü, İran’ın ABD’ye ve bölgedeki müttefiklerine ve ortaklarına karşı doğrudan veya dolaylı askeri eylemlerde bulunmasını engellemektir” dedi. Açıklamasının devamında, İran dışında, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin hala ABD ve müttefiklerine saldırmaya çalıştıklarını, ancak üzerlerindeki şiddetli baskının onları engellediğini söyledi.

Öte yandan, Çin’in nüfusunu somut hale getirmek için ekonomik araçlar kullanarak bölgeye dahil olduğunu ve Rusya’nın ılık sularda değerli bir müttefik olduğunu düşündüğü Esed’i desteklediğini belirten Mckenzie, “ABD, bölgedeki ülkelerle yakın ilişkiler kurmak, güvenlik güçlerine yardımcı olmak ve Amerikan askeri donanımlarını satın almaya teşvik etmek istiyor” dedi.

Açıklamasında, insansız hava araçları ile bölgedeki koalisyon güçlerine ve ortaklarına yönelik tehdidin devam ettiğini belirten CENTCOM Komutanı, ABD ordusunun insansız hava araçlarına karşı önlemlerin geliştirilmesinde ortaklarına her zaman yardım edeceğini belirtti.

Son olarak McKenzie, ABD’nin Ortadoğu petrolüne daha az bağımlı olmasına rağmen ortaklarına ve müttefiklerine uluslararası sularda serbest dolaşma garantisi vermek istediğini belirtti ve “Özellikle Kızıldeniz, Hürmüz Boğazı ve Bab’ul Mendeb Boğazı’ndan güvenli geçiş sağlamak önemli” dedi.

Şarkul Avsat