Türkiye ve Rusya arasında yapılması planlanan Libya ve Suriye konulu görüşmeleri ertelendi

Rusya ve Türkiye arasında Libya ve Suriye konulu yapılması planlanan bakanlık düzeyindeki görüşmeler, iki ülkenin uzun zamandır çatışmaların devam ettiği Libya ve Suriye’de farklı tarafları desteklemesinden dolayı ertelendi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun bugün mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ve Hulusi Akar ile görüşmek üzere Türkiye’ye yapmaları planlanan ziyaretin ertelendiği bildirildi.

Bakanlık açıklamasında iki ülkenin bakan yardımcılarının önümüzdeki dönemde iletişim kurmaya ve konuşmaya devam edecekleri vurgulanırken bakanlık düzeyindeki görüşmelerin daha sonraki bir tarihte yapılacağı belirtildi.

Lavrov ve Şoygu’nun görüşmeler için bugün İstanbul’u ziyaret etmesi planlanıyordu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmelerin belirlenen saatte yapılacağı duyurulmuştu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) birkaç gün önce Libya’da çatışan taraflar arasında yeni ateşkes müzakerelerinin başladığını duyurdu.

Ankara, son haftalarda başkent Trablus’u ele geçirmek isteyen Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun saldırısını püskürtmeyi başaran ve uluslararası toplum tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) destekliyor. Rusya ise Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusunu destekliyor.

Suriye’de ise Rusya, Devlet Başkanı Beşşar Esed’i ve müttefiki olan güçleri desteklerken, Türkiye, muhalif grupları destekliyor.

Öte yandan Türkiye ve Rusya’nın üç ay önce imzaladıkları mutabakat çerçevesinde Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de ateşkes ilan edilmesine rağmen, bölgede geçtiğimiz hafta hava saldırıları yeniden başladı.

Şarkul Avsat