Türkiye’nin Pençe-Kartal Operasyonu’na İran Devrim Muhafızları da katıldı

Türkiye’nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarında düzenlediği Pençe-Kartal Operasyonu’na İran’ın da katıldığı iddia edildi. Türk uçaklarının PKK’ya ait 81 hedefi imha ettiği bildirildi.

Kürt güvenlik kaynakları ve medya kanalları, Türkiye’nin Duhok kentinin İmadiye ilçesine bağlı Kani Masi beldesinde bazı bölgeleri bombaladığını aktarıyor. Operasyon kapsamında Kistiyan köyü yakınlarının hedef alındığı ve tarım bölgelerinin maddi hasara uğradığı ancak beşeri kayıpların yaşanmadığı belirtiliyor.

Kürt kaynakların aktardığına göre, Hac Umran ilçesine bağlı Alane bölgesine yönelik bombardımanda Türk uçakları ve İran Devrim Muhafızları işbirliği yaptı.

Rudaw medya ağı, Hac Umran’a bağlı Alane köyü sınırları içindeki Ali Marin Bişe’nin hedef alınarak bombalandığını aktardı.

Rudaw’a konuşan Alane köyünün muhtarı, “Bombardıman sabah saat 9.00’da başladı. Bombardımanda silahlı insansız hava araçları (SİHA) kullanıldı” dedi.

Irak basınına bilgi veren güvenlik kaynaklarına göre, İranlı güçler top atışlarıyla Bale Kayti, Deul Elan, Vekil Gezala ve Cebel Buz bölgelerini bombaladı, birkaç çiftçi yaralandı. İranlı güçler, Irak topraklarında faaliyet gösteren İran Kürt muhalefetini püskürtme gerekçesiyle yıllardır sınırın karşısında bulunan IKBY’deki Irak bölgelerini bombalıyor.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Irak’ın kuzeyine yönelik başlatılan Pençe-Kartal Operasyonu kapsamında Irak hava sahasını ihlal etmesini kınadı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada, “Türk savaş uçakları tarafından Irak hava sahasının ihlal edilmesini kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye’ye ait 18 savaş uçağının, Sincar, Mahmur, Erbil ve Şirkat’a doğru uçarak Irak hava sahasını ihlal ettiği ve bölgedeki bazı noktaların hedef alındığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada, “Irak hava sahasına nüfuz etmek, egemenliğin apaçık ihlalidir. Bu ihlaller, iki ülkenin ortak çıkarlarına saygı ve bağlılık nedeniyle durdurulmalıdır” denilerek, Irak’ın iki ülke arasında işbirliği ve ortak sınırlar boyunca güvenliği sağlamaya hazır olduğunun altı çizildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Pençe-Kartal Operasyonu nedeniyle Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı bakanlığa çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’nin gerçekleştirdiği bombardıman nedeniyle Büyükelçi Yıldız’a protesto nota verildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, protesto notasının içeriğinde, Irak toprakları ve hava sahasının egemenlik ve saygınlığının ihlal edilmesine yönelik Irak hükümetinin kınaması yer aldı.

Açıklamanın devamında, operasyonun uluslararası sözleşmelere, ilgili uluslararası hukuk kurallarına, dostluk ilişkilerine, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ilkelerine de aykırı olduğu ifade edildi.

Türkiye’ye tek taraflı askeri operasyonları durdurma çağrısının yinelendiği belirtilen açıklamada, Irak hükümetinin, iki tarafın da çıkarlarını güvence alacak biçimde sınır güvenliği kontrolünde ortak işbirliğine hazır olduğu aktarıldı.

İyad Allavi başkanlığındaki Vataniyye Koalisyonu ise silahlı gruplar konusunda çözüm sağlamak amacıyla Irak-Türkiye diyaloğu başlatma çağrısında bulundu.

Koalisyondan yapılan dünkü açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye’nin Irak topraklarını bombalamayı sürdürmesi, Iraklı siyasi güçlerin tamamının ve aynı şekilde hükümetin zor duruma düşmesine sebep oluyor ve ayrıca IKBY başta olmak üzere halkın büyük bir kesiminde öfkeye neden oluyor. Bombardıman, Irak’ta sağlık, mali ve siyasi durumların kötüye gittiği bir ortamda büyük ekonomik ve toplumsal zararlara sebep oluyor. Bütün taraflar sorumluluk üstlenmeli ve en kısa zamanda “bombardıman dosyasının” çözümünde güvence verecek mekanizmalar oluşturmalıdırlar.”

Şarkul Avsat