Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken bir uyarı.

ABD’de plaj, toplu taşıma ve spor salonları yeni normale geçiyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve bazı ülkeler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının getirdiği kısıtlamaları hafiflettikten sonra plajları, toplu taşıma araçlarını ve spor salonlarını yeniden faaliyete geçirdi. Bununla birlikte ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yeniden başlayan bu faaliyetlere ilişkin bir takım yönergeler yayınladı.

CDC Direktörü Dr. Robert Redfield, verdiği demeçte, “İnsanların normal hayatlarına dönmek istediklerini biliyorum. Ancak daha önce böyle bir bu durumla daha önce karşılaşılmadığının ve salgının bitmediğinin hatırlatılması büyük öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CDC’nin spor salonlarına gidilmesiyle ilgili yayınladığı yönergeler şöyle:

1- Spor aletleri ve ekipmanları dezenfektanlı mendillerle silin ve el dezenfektanı kullanın.

2- Egzersiz yaparken bir maske takın.

3- Zorlu egzersizleri açık havada yapın.

4- Pilates lastiği ve dambıl gibi aletleri kullanmaktan kaçının.

5- İnsanlarla tokalaşmaktan kaçının.

6- Grupla yapılan fitness derslerinin sayısını azaltın.

CDC’nin toplu taşımalarda uyulması gereken yönergeleri ise şöyle:

1- Uzun yolculuklardan kaçınmak için çıkacağını yolculukta herhangi bir rota veya program değişikliği olup olmadığını kontrol edin.

2- Tutamaklara, pencerelere, bilet cihazlarına, korkuluklara, kapı düğmelerine ve araç içerisindeki diğer yüzeylere dokunmamaya çalışın.

3- Diğer yolcularla aranıza sosyal mesafe koyun.

4- Araçtan indikten sonra ellerinizi dezenfekte edin.

5- Gideceğiniz yere vardığınızda ellerinizi iyice yıkayın.

Aile toplantılarıyla ilgili yönergelere gelince, bu toplantıların açık bir yerde gerçekleşmesi ve toplanma yerine varıldığında herkesin ellerini iyice yıkaması ve sosyal mesafe kurallarına uygun bir oturma planı uygulanması gerektiği vurgulandı.

CDC genel olarak ise şu talimatları yayınladı:

“İnsanlar her gün maske takılmalı, yıkanmamış ellerle yüzlerine dokunmamalı, ellerini sık sık yıkamalı, sosyal mesafe kurallarına uymalı, yüzeyleri dezenfekte etmeli ve eğer hasta ise evde kalmak gibi önleyici tedbirlere bağlı kalarak kendilerini korumalılar.”

Şarkul Avsat