Cezayir’deki taksi şoförleri ‘katı’ koronavirüs önlemlerini protesto etti

Cezayir’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerde ekonomik faaliyetlerin yeniden başlaması için ikinci aşamaya geçilirken, yüzlerce taksi şoförü, koronavirüse karşı alınan önlemleri ‘katı’ olarak nitelendirerek protesto etti.

Protestocu taksi şoförleri, başkent Cezayir’deki Ulusal Taksi Şoförleri Sendikası’nın önünde toplanarak gösterilerinin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

AFP’ye konuşan taksi şoförü Said, “Salgın nedeniyle büyük fedakarlıklar yaptık ve bugün hükümetin dayattığı katı koşullar nedeniyle şaşkınız” dedi.

Hükümet, ikinci aşama kapsamında otobüs, tramvay ve taksiler gibi ulaşım araçlarının çalışmaya devam etmesine izin verdi.

Ancak taksi şoförleri, yolcular ile aralarının şeffaf bir branda ile ayrılması, her yeni müşteriden önce aracın dezenfekte edilmesi ve arkada sadece bir yolcu taşınmasına izin verilmesi gibi sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle işlerin eskisi gibi kârlı olmayacağı konusunda endişe ediyor.

Beş çocuk babası şoför Kerim (31), “Taksilerdeki koruma önlemlerinin maliyetini yetkililer karşılamalıdır. Eğer maskeler, şeffaf branda ve dezenfekte ürünlerini ben alırsam kâr edemem” diyerek zor durumda olduklarını söyledi.

Hükümet, 24 Mayıs’tan bu yana arabalar ve halka açık tüm yerlerde maske takılmasını zorunlu kılarak, bu kurala uymayanlar için ağır para cezaları getirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede şu ana kadar 11 bin 31 vaka tespit edilirken, 777 kişi de hayatını kaybetti.

Şarkul Avsat