Çin tekrar izolasyon tedbirleri alıyor, Pekin’de karantina başladı

Pekin, Şinfadi pazarında yeni tip koronavirüs vakalarının kaydedilmesinin ardından izolasyon senaryosuna geri dönüyor. Yetkililer koronavirüs salgınını kontrol altına almak için hızlıca hareket ederken Pekin havaalanlarındaki uçuşların üçte ikisi iptal edildi, okullar ise yeniden kapandı ve çevrimiçi eğitime geri dönüldü. 

Şehir yetkilileri tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, 31 yeni vakanın kaydedildiği bildirildi. Nüfus yetkilileri, büyük ölçüde salgını kontrol etmeyi başaran Çin’de ikinci bir salgın dalgası korkusuyla vatandaşlara Pekin’den ayrılmama çağrısında bulundu. Yetkililer, başkentin meyve ve sebzelerinin en az yüzde 70’inin tedarik edildiği Şinfadi gıda pazarı olduğu düşünülen yeni odak noktasıyla bağlantılı on binlerce insanı kapsamlı teşhis testi uygulamasına dahil etti. Pazarı 30 Mayıs’tan bu yana en az 200 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. BBC’nin haberine göre, 27 mahalle ‘orta risk’, en az biri ise ‘yüksek risk’ altında olarak sınıflandırıldı. Yetkililer, ‘orta veya yüksek riskli’ yerlerde yaşayanlara seyahat yasağı uyguladı.

People’s Daily gazetesine göre, Salı günü en az bin 255 uçuş, yani Pekin havalimanlarına gidiş ve dönüş uçuşlarının yaklaşık yüzde 70’i iptal edildi. Çin uçuş izleme veritabanı VariFlight’a göre, Pekin Uluslararası Havalimanı’na yapılacak uçuşların yaklaşık üçte ikisi ve buradan kalkacak uçuşların yarısından fazlası Çarşamba günü iptal edildi. Yeni Daxing Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçuşların dörtte üçü, gelen uçuşların ise üçte ikisinden fazlası iptal edildi. Salgınla mücadele kapsamında toplu sporlar yasaklandı, kapalı yerlerde maske takılması kararı alındı ve şehre yapılacak geziler ise durduruldu.

Pek çok eyalet, Pekin’den gelenleri karantina altına alıyor. Pekin şehir sözcüsü Xu Hejian, Salı günü yaptığı açıklamada, “Başkentteki salgın durumunun son derece ağır” ifadelerinde bulundu.

Salgının yeni odak noktasının tespit edilmesi sonrasında Pekin’de 11 farklı pazar kapatıldı; binlerce yiyecek ve içecek işletmesi dezenfekte edildi. Şehrin sağlık komitesinin bildirdiğine göre, şehirde son altı gün içerisinde 137 yeni vaka; Çarşamba günü ise 6 asemptomatik vaka ve 3 şüpheli vaka kaydedildi. Aynı zamanda yine Çarşamba günü biri Hebei eyaletinde, diğeri ise Zheijang’da olmak üzere 2 yerel vaka ve yurtdışından gelen 11 vaka teyit edildi.

Pazardan en az 8 bin çalışanın test edildiği, bu kişilerin karantina tesislerine gönderildiği belirtildi. Yeni salgın dalgası patlak vermeden önce Çin’de kaydedilen vakaların çoğu, yurtdışı kaynaklıydı.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Pekin’de kaydedilen virüs ailesinin Avrupa ülkelerinde salgına neden olan virüsle aynı olduğu bildirildi. CDC Baş Epidemiyolojisti Wu Zunyou, CGTN’ye verdiği demeçte, virüsün muhtemelen Çin haricinden veya diğer bölgelerden yayıldığını öne sürdü.

Çin hükümeti, geçen senenin sonlarında Vuhan’da patlak veren salgınla mücadelede zafer kazanmış, bu nedenle salgının kontrol altına alınması yönündeki önlemleri hafifletmişti.

Şarkul Avsat