Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas

Heiko Maas: ABD kuvvetlerinin Almanya’da kalması Avrupa ve ABD’nin güvenliği için önemli

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya’da konuşlu ABD askerlerinin sayısını azaltmayı düşündüğünü açıklarken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD kuvvetlerinin Almanya’da kalmasının Avrupa ve ABD’nin güvenliği için önemli olduğunu söyledi.

Maas, Polonya ziyareti esnasında düzenlediği basın toplantısında Trump’ın askerlerini geri çekme planına değinerek, “ABD’nin Almanya’daki varlığının sadece Almanya’nın güvenliği için değil, ABD ve Avrupa’nın güvenliği için de önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Trump, Beyaz Saray’da dün yaptığı bir açıklamada, Almanya’da 52 bin olan ABD askerlerinin sayısının 25 bine düşürüleceğini dile getirerek, Almanya’nın bir NATO müttefiki olarak savunmaya yeterince harcama yapmadığını hatırlatmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Almanya’da kalıcı olarak sadece 34 bin ila 35 bin civarında ABD askeri olduğunu bildirirken, bu sayı bazı zamanlarda 50 bini aşabiliyor.

Diğer yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa’daki ABD kuvvetlerinin, Atlantik Okyanusu’nun her iki tarafını daha güvenli hale getirdiğini savundu.

Bu konuyu geçtiğimiz hafta Trump ile telefonda tartıştığını söyleyen Stoltenberg, “Mesajım ABD varlığının Avrupa, Kuzey Amerika ve ABD için iyi olduğuydu” şeklinde konuştu.

Şarkul Avsat