Hindistan’da bir eyalette artan vaka sayıları sokağa çıkma yasağı getirdi

Hintli yetkililer, bölgedeki koronavirüs vaka sayısındaki artışın ardından, resmi makamların tavsiyeleri doğrultusunda, Tamil Nadu eyaletinin başkenti Chennai’de, eyalete komşu bölgelerde yaşayan ve yaklaşık 15 milyon insanı ilgilendiren karantina prosedürlerini yeniden yürürlüğe koydu.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Tamil Nadu eyalet hükümeti dün (Pazartesi) Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “19 Haziran tarihinden itibaren Chennai, Thiruvallur, Chengalpattu ve Kanchipuram bölgelerinde kapsamlı sokağa çıkma yasağı uygulanacağını” duyurdu. AFP’nin haberine göre, söz konusu yasak Haziran ayının sonuna kadar yürürlükte kalacak.

1 milyar 300 milyon nüfusa sahip Hindistan, yeni vaka sayılarında devam eden hızlı bir artışa rağmen, son haftalarda ülke genelindeki karantina önlemlerinin kademeli bir şekilde kaldırmaya başlamıştı.

Tamil Nadu eyaleti ve başkenti Chennai, Maharaştra eyaletinden sonra Hindistan’da koronavirüs salgınından en çok etkilenen ikinci eyalet konumunda.

Resmi rakamlara göre, Hindistan’ın bu güney eyaleti, ülke genelindeki 332 bin 424 vakanın tek başına 44 binden fazlasını kaydetti. Eyaletteki vakaların büyük bir kısmı başkent Chennai’de bulunuyor.

Karantina yasakları boyunca, temel gıda ürünleri satan dükkânlar ve restoranların yerel saatle sabahın erken saatlerinden öğleden sonra 14.00’a kadar açık olmasına müsaade edilecek. Yetkililer yeni kararların, salgının nasıl önleneceği hakkında fikir beyan eden uzmanların tavsiyeleri üzerine alındığını ifade etti.

Basında çıkan en az 200 vefat vakasının, resmi makamlar tarafından ilan edilen 435 vefat vakasına dahil edilmediği iddiasının ardından eyalet hükümeti, kaydedilen ölüm vakalarının kontrol edilmesini emretti.

Karantina tedbirlerinin yeniden yürürlüğe konulması, vaka sayısındaki artışı durdurmak için Mart ayının sonlarında uygulanan karantina prosedürlerinin başarısız olmasının nedenleri ve günlük vaka sayılarının artması hakkında artan eleştirilerin ardından geldi. Başkent Yeni Delhi ve Maharaştra eyaletinin başkenti ve finans merkezi Bombay gibi diğer büyük şehirlerdeki hastanelerde, hastaların yatak bulmakta zorluk çektiklerine dair haberler geldiği aktarıldı.

Öte yandan Pakistan’da ise, hükümet ülkedeki koronavirüs salgınının Haziran ayının sonuna kadar iki kat artabileceğini, önümüzdeki Temmuz ayının sonlarında vaka sayısının bir milyonu aşabileceği konusunda uyardı.

Şarkul Avsat