İşte bikininin bilmediğiniz tarihi

Bikini, tatillerimizin olmazsa olmazı. Peki bikinin ilk çıktığı zamanları ve tarihini biliyor musunuz?

Aslına bakarsanız, iki parçalı mayo herkes tarafından sahiplenilmeden önce oldukça tartışmalara neden olmuştu. Bikini, 1940’larda ilk ortaya çıkışından bu yana yavaşça insanlar arasında popülerlik kazandı. Zaman geçtikçe trendlerin de değişmesiyle farklı tarzlarda, kesimlerde ve renklerde tasarlanarak dönüştü.

İki parçalı bikini tabi ki her zaman tek parçalı mayo ile yarış halinde oldu ancak bikininin, sahilin yıldızı olmasının bir nedeni var.

İlk ortaya çıkışı

İlk bikinilerin tasarımcılarından biri Fransız tasarımcı ve mühendis Louis Reard. Reard, 1946 yılında ilk bikinisini tasarladığında, tasarımı denemesi için model bulamıyordu; çünkü bikininin görünümü “skandal” olarak ifade ediliyordu. O zamanlarda, plajlarda 1900’lerin başlarında gelen trend olan uzun, vücutlarını kapatan yünlü kıyafetler çoktan ortadan kalkmışken göbeği açık bırakan mayolar hiç duyulmamıştı.

Reard’ın tasarladığı bikini, ilk tasarlanan iki parçalı bikini değil. Ancak, vücudu bu kadar çok gösterenlerden biri. Tasarımının ortaya çıkması mükemmel bir zamana denk geliyordu: İkinci Dünya Savaşı yeni sona ermiş ve biraz eğlence ile ciddiyetsizlik memnuniyetle karşılanıyordu. Ayrıca, savaş sonrası kumaş sıkıntısı da yaşanıyordu ve bikini, üretimi oldukça kolaydı.

Bu, herkesin yeni tarzı kabul ettiği anlamına gelmiyor. 1920’ler gibi yakın bir tarihte, ABD plajlarında kadınların mayoları yeterince mütevazi olması için ölçülüyordu.

Tarzın değişmesi

Modada olan her şey gibi bikini de çok farklı tarz ve trendlerden etkilendi. 1950’lerde, ana akım bu stile yeni yeni alışıyordu, bu yüzden tasarımlar dönemin tek parça mayolarından çok farklı görünmüyordu. Bu tasarımlar yaka şeritlere, fırfırlara ve yüksek belli altlara sahipti.

50’ler ve 60’lar boyunca, bikini gittikçe daha yaygın bir hale gelmeye ve kısalmaya başladı. Bikinilerin popülerliği 1960 yılında Brian Hyland’ın yeni şarkısı Its Bitsy Teenie Yellow Polkadot Bikini’yi yayınladığı zaman arttı.

İnce şeritli bikiniler 70’li yıllarda oldukça beğenildi ve 80’li yıllara geldiğimizde yeni renkler ve tasarımlar da eklendi, dönemin trend tarzı oldu. Seksenli yıllarda kalça kemiklerinizi göstermek için yüksek kesimli bikiniler tercih edildi.

90’larda ve 2000’lerde, bikini tarzı ilk tasarımlarına geri döndü. Mayoya da hakkını teslim etmek gerekiyor, yıllar boyunca yaşanan o kadar değişikliğe rağmen diğer bütün kıyafetlerden daha tutarlı bir şekilde yerini korudu.

Ünlü örnekler

Bütün ikonik modalarda olduğu gibi, bazı bikiniler popüler kültürün parçası haline geldi.

Bu örneklerden ilki 1952 yılında, Brigitte Bardot’un The Girl In The Bikini filminde karşımıza çıktı. Bikini o dönemlerde oldukça yeniydi ve çok destekleyeni bulunmuyordu ancak Bardot tartışmalı bir şekilde insanların bikiniye bakış açısını değiştirdi. Brigitte Bardot’un filmde giydiği bikiniler günümüz tarzına oldukça benzer; küçük üçgen üst ve düşük kesimli alt parça.

Daha sonra 1962 yılında Ursula Andres, James Bond filmi Dr. No’da bikini giydi. Bikini sade, fildişi detaylarına ve kemer tokasına sahipti. Bu bikini moda dünyasında oldukça önemli bir yer tuttu ki kendine özel Vikipedi sayfası dahi var.

Ursula Andres’in bikinisi yeni, ikonik bir bikininin yolunu açtı: Halle Berry, 2002 yılında Bond film Die Another Day’de giydiği bikini. Andres’in bikinisine benzeyen bu bikini de kuşaklı tarzda ancak turuncu rengi tercih edilmiş.

Günümüzde Bikini

Günümüzde, bikini tarzlarını tanımlayan daha iyi bir terim olmaması nedeniyle “side boob ya da underboob’u (bikinin bir kenarından göğsün bir kısmının gözükmesi)” ortaya çıkaran tanga benzeri alt parça ya da üstler ile daha yaygın hale geldi. Bu tarz bikiniler, günümüzde hala sosyal medyada ya da TV’de görüldüğünde şok etkisi yaratabiliyor.

Savoir Flair