Kullanılmış maske ve ekipmanlar güvenli şekilde nasıl atılmalı?

Koronavirüs hastalığının (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasıyla yüz maskesi ve tek kullanımlık eldivenler gibi kişisel koruyucu ekipmanlarının (PPE) kullanımı da oldukça yükseldi.

Kişisel koruyucu ekipmanlar kullanıldıktan sonra uygun bir şekilde atılması da enfeksiyon oranının azalmasında hayati öneme sahip. Emirates Çevre Grubu başkanı Habiba al Maraşi “Yanlış atılan kişisel koruyucu ekipmanlar, önemli çevresel tehditlere yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Emirates Geri dönüşüm ödüllerinin 23’üncüsüne bu hafta ev sahipliği yapan çevreci Al Maraşi, “Çoğu kişisel koruyucu ekipmanlarda bulunan malzemeler, biyolojik yollarla doğal yapıtaşlarına ayrılmaz malzemeler ve genelde çevreye oldukça zararlı olan mikro plastikler gibi liflere sahiptirler” şeklinde konuştu.

İnsanların ayrıca kullanılmış eldivenleri, yüz maskelerini, yüz kalkanlarını ve kişisel koruma için kullanılan diğer öğeleri doğru bir şekilde atarak atık ve geri dönüşüm personelinin sağlığını ve refahını göz önünde bulundurması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kişisel koruyucu ekipmanların güvenli bir şekilde atılması konusunda birkaç ipucuya vurgu yapan Al Maraşi, “Eldiven ve maskeler gibi yaygın kullanılan kişisel koruyucu ekipmanların başka bir yere temas etmediğinden emin olmak için çıkarılır çıkarılmaz çöp kutusuna atılmalı. Alışverişiniz bittikten sonra eldivenlerinizi hemen çıkarın ve belediyenin sağladığı atık kutusuna atın. Ayrıca, kişisel koruyucu ekipmanları, geri dönüşüm atıklarıyla karıştırmayın. Kullanılmış eldiven ve maskelerinizi atarken, evdeki diğer atıklardan ayırmaya çalışın” dedi.

Emirates Çevre Grubu Başkanı Habiba al Maraşi sözlerini “Bazı dezenfektan mendiller yıkanabilir olarak kategorilendirilmiş olsa da onları tuvalete atmayın. Bu kanalizasyon sisteminde tıkanma ve taşmalara neden olabilir. Ve elinizi, bir şeyleri aldıktan önce ve sonra mutlaka yıkayın” ifadeleriyle sonlandırdı.

Arab News