CENTCOM Komutanı Kenneth McKenzie

CENTCOM: Suudi Arabistan içtenlikle Yemen çatışmasını sonlandırmaya çalışıyor

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, Suudi Arabistan’ın içtenlikle Yemen’deki çatışma üzerinde anlaşmaya varılması konusunda çaba sarf ettiğini söyledi.

McKenzie tarafından CENTCOM’un sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Ne yazık ki, bu müzakerelerde üçüncü bir parti var ve bu üçüncü parti savaşı sona erdirmekle ilgilenmeyen İran” ifadelerine yer verildi.

McKenzie açıklamasında, “Suudi Arabistan’ın müzakere etmeye hazır olduğunu düşünüyorum  ve bu amaca ulaşmak için iyi niyetle müzakere ettiklerine inanıyorum” dedi.

Düşüncesinin Suudi Arabistan’ın diyalog çağrıları ve yaptığı toplantılara dayandığını aktaran McKenzie, Riyad’ın Yemen’deki çatışmayı çözme noktasında içtenlikle müzakere edilmesini istediğini söyledi.

CENTCOM Komutanı Kenneth McKenzie’nin bu açıklamaları, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından onaylandıktan sonra geldi. Suudi Arabistan, Yemen halkına yardım etmek için bağış konferansına ev sahipliği yaparken, İran destekli darbeci milislerin insani yardımın halka ulaştırılmasını engellemeye devam ettiği aktarıldı.

Twitter hesabından yapılan açıklamalarda ayrıca, Husi milisleri tarafından Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Hamis Muşayt şehrine gönderilen bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) düşürülmesi konusuna da vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, geçtiğimiz günlerde Yemen’i desteklemek için bağış konferansına ev sahipliği yaptı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan konferans sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin Yemen’e yardım için yarım milyar dolar bağışta bulunduğunu kaydetti.

Şarkul Avsat