Dakar Rallisi, önümüzdeki sene yeniden Suudi Arabistan’da

Dakar Rallisi, geçtiğimiz hafta gerçekleşen online bir basın toplantısında yapılan açıklamaya göre önümüzdeki sene yeniden Suudi Arabistan’da düzenlenecek.

2021’de Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan Dakar Rallisi organizatörleri, önümüzdeki sene yapılacak rallinin rotasının tamamen yeni, daha teknolojik ve rotanın başlangıcından sonuna kadar bulunan kumullar arasında pilotların hızını ve dayanıklılıklarının test edileceği aşamaların da olacağını belirttiler.

Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki Al Faysal Al Suud, “Dakar Rallisini 2021 yılında da Suudi Arabistan’da yapacak olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Konukseverliğimizi iki yarışmada pilotlar, taraftarlar, basın ve şimdi de Amaury Spor Organizasyon’undaki ortaklarımıza ve yakın arkadaşlarımıza yeniden gösterecek olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

Dakar Rallisi, geçtiğimiz sene ilk defa Suudi Arabistan’da düzenlendi. Suudi Arabistan’ın böyle bir yarışa ev sahipliği yapması, kıta motor sporları için önemli bir olaydı.

SUUDİ ARABİSTAN İÇİN BÜYÜK YARIŞ

Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki Al Faysal Al Suud, “Nefes kesen doğamızda Dakar Rallisine ev sahipliği yapmak hem Suudi Arabistan hem de Dakar için bir ilk oldu. Motor sesleri ilk defa Asya’da yükseldi. Dakar’a ev sahipliği yapmak için gerekli olan her şeye sahip olduğumuzu biliyorduk ve rallinin ne kadar muhteşem olduğu konusunda heyecanlıyız. Şimdi VİZYON 2030 hedefine ulaşmayı dört gözle beklerken, yarınları daha güzel bir hale getirmek için bizi birey olarak ve ulus olarak yönlendiren bir başarı.

Suudi Arabistan Dakar Rallisi, büyük zorluklar ve fırsatlarla elde edilen bir öngörülü bir proje. Hem Spor Bakanlığı hem de Suudi Arabistan Motor sporları federasyonu olarak amacımız Amaury Spor Organizasyonu ile uzun süreli ortaklık kurmak ve onlarla yeniden çalışıyor olmaktan mutluyuz” şeklinde konuştu.

Prens Abdülaziz, Suudi Arabistan’ın böyle önemli bir etkinliğe tekrardan ev sahipliği yapmasını “Dakar Suudi Arabistan 2020, ülkemizde şimdiye kadar yapılan en büyük yarıştı. İnsanların hırslarını ve tutkularının şeklini değiştiren bu yarış, Suudi Arabistan’ın VİZYON 2030 reform paketiyle uyumlu. Dünyaya kucak açıyoruz ve onları daha önce hiç görmedikleri bir maceraya bizimle atılmaya davet ediyoruz. Suudi Arabistan ve Suudi Arabistan Spor Bakanlığı için bu ve bunun gibi zorluklar, asla imkânsız olarak görülmedi. Suudi Arabistan’a hoş geldiniz” ifadeleriyle vurgu yaptı.

ROTA TAMAMLANDI

Dakar Rallisi Direktörü David Castera, online toplantıyı, Dakar 2021 yarışının her detayını görüştüğü Pirene Dağlarının arka planıyla açtı.

David Castera, “Video konferanslar aracılığıyla ekibimle çalışıyorum. Hepiniz gibi, biz de farklı koşullara alışmak ve çalışmak zorundaydık. Dakar iyi hazırlanıyor, çok iyi hazırlanıyor. Rota tamamlandı. Birçok konuda ilerledik ve Suudi Arabistanlılar bizimle birlikte çalışıyor. Ocak ayında hazır olacağız” dedi.

Prens Halid, 2021 Rallisine katılacak olan pilotlar için de bir mesajı vardı:

“Bu yeni bir yarış, yeni bir rota. Sizleri, keşfetmeniz için yeni yerlere götüreceğiz. Mücadeleye hazır olduğunuzu, yüksek ve uluslararası standartlarda rekabet edeceğinizi kanıtlayacağız”

Prens Halid, Suudi Arabistan hükümetinin Dakar 2020’nin böyle büyük bir başarıya dönüşmesindeki desteğini vurguladı.

Prens Halid, “2020’deki başarımızın özü buydu ve hepinizi Suudi Arabistan’da tekrar ağırlamayı ve yeni bir meydan okumaya tanıklık etmeyi dört gözle bekliyoruz ve umarım, inşallah, Dakar 2021’in tadını çıkaracaksınız ve size söz veriyorum sizin için daha heyecanlı ve heyecan verici olacak” diye konuştu.

Arab News