Katar Emiri'nin kardeşi Halid bin Hamad bin Halife Al Thani.

Katar Emiri’nin kardeşi hakkında çarpıcı suçlamalar

Katar Emiri’nin kardeşi Halid bin Hamad bin Halife Al Thani, kendisi hakkında birçok suçlamayla açılan davalar kapsamında yargılandı.

Halid bin Hamad bin Halife Al Thani söz konusu davalarda şoförünü ağır bir şekilde darp etme, ABD’de yaşayanların öldürülmesi için infaz emri verme ve uyuşturucu kullanma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Massachusetts eyalet mahkemesinde açılan federal hukuk davasının bir kopyasına ulaştığını belirttiği haberinde çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. Arap bir milyarderin pervasızca davranışlar sergileyerek son derece rahatsız edici hareketlerde bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

Halid bin Hamad’ın ABD’li altı eski çalışanı tarafından mahkemeye sunulan beyanlara göre milyarder Katarlının çok sayıda uyuşturucu partisine katıldığı, sabahladığı gecelerde utanç duyulacak davranışlarda bulunduğu ve aralarından ikisine ABD’de yaşayan Amerikalıları öldürmesi için infaz emri verdiği ve emrine uymadıkları taktirde kendilerini ortadan kaldırmakla tehdit ettiği iddia edildi.

Michael Jackson’ın lojistik müdürünün oğlu olan ve aynı zamanda gayrimenkul alanında görev yapan Ramez Tohme davacı olarak katıldığı mahkemede şunları söyledi:

“Katar Prensi benden Kaliforniya’dan bir ev kiralamamı istedi. Fakat daha sonra hak ettiğim ücreti ödemeyi reddetti. Hatta beni öldürmekle tehdit etti. Bununla da yetinmeyip bana babamı arayıp çölde nasıl gömüleceğimin haberini verebileceğimi söyledi. “

33 yaşındaki Tohme, Katar Presi’nin kendisini kaçırdığını ve günlerce Doha’daki bir hapishanede esir tuttuğunu belirtti. Daily Mail gazetesinin haberinde de yer aldığı gibi böylece kendisine yöneltilen suçlamalardan birinin üzerini bu şekilde örtmeye çalıştığını ifade etti.

Bir diğer davacı, Halid bin Hamad’ın El-Annabi Yarışları olarak bilinen Formula pit stop ekibinde çalışan 54 yaşındaki Terry Hope da mahkemede verdiği ifadede şunları söyledi:

“Katar Prensi bana tam dört kez, 2010 ve 2012 yılları arasında Formula pit stop şampiyonluk yolundaki en güçlü rakibini ve eşini öldürmemi emretti. Adamı ve karısını öldürdüğüm takdirde bana hayatımın geri kalanına yetecek kadar para vereceğini söyledi. Fakat ben her şeye rağmen bu teklifi kabul etmedim.”

Hope, 2016 yılında Doha’da Şeyh Halid ile birlikte çalıştığı sırada Emir’in çöle gittiğini ve gözünün önünde şoförünü öldüresiye dövdüğünü söyledi. Hope şahit olduğu olaya ilişkin şunları aktardı:

“Şoför, Şeyh Halid ‘den kendisini bırakmasını istedikçe Emir daha da sert vuruyordu. Bu duruma sadece bir kaç metre uzaktan tanık oldum. Daha da vahimi Emir bununla kalmadı, tabancasının namlusunu şoförün ağzına dayadı ve sonrasında da kafasının arkasına öldüresiye darbeler indirdi.”

Bir diğer davası olan 46 yaşındaki eski ABD Deniz Kuvvetleri askeri Matthew Pittard da Katarlı milyarderin kendisine iki kişiyi öldürme emri verdiğini ancak kabul etmeyince öldürmekle tehdit ettiğini öne sürdü.

Şeyh Halid, 2017 yılında Pittard’ı güvenlik müdürü olarak tutmuş ve aynı yıl içinde sosyal itibari ve kişisel güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle bir erkeği ve bir kadını öldürmesini istemişti. Pittard ise “yasa dışı” bu talebi uygulamayı reddetmişti.

Katarlı milyarderin özel hemşiresi olarak çalışan 49 yaşındaki Jason Mollenbrink de şahit olduklarına dair şunları söyledi:

“Halid bin Hamad tarafından defalarca fiziksel şiddete ve cinsel tacize maruz kaldım. Sürekli bana ağza alınmayacak küfürler ediyordu. Bununla da yetinmeyip diğer çalışanları da bana küfretmeleri için zorluyordu. Küfretmedikleri takdirde üzerlerine sıcak kahve dökmekle tehdit ediyordu.”

Halid bin Hamad’ın ne hukuk danışmanları ne şirketinin avukatları ne de Katar Büyükelçisi söz konusu suçlamalar hakkında herhangi bir yorumda bulunmadılar. Daily Mail gazetesi tarafından sunulan cevap hakkına karşılık vermediler.

Şarkul Avsat