Maske takarak ve sosyal mesafe kuralına uyarak namaz kılan insanlar.

Suudi Arabistan normal hayata dönüyor

Suudi Arabistan 26 Mayıs’ta duyurulan plana göre normal hayata dönüş için üçüncü ve sonuncu aşamaya koruyucu protokollerle birlikte giriyor.

Üçüncü aşama, koronavirüsün (Kovid-19) etkisi sonucu ülkenin her yanındaki kısmi ya da tam sokağa çıkma yasağından haftalar sonra sosyal mesafe, protokoller ve önleyici tedbirlere uyulmasına dayalı normal hayata dönülmesi ile Suudi Arabistan’ın çoğu bölge ve şehrinde tam izolasyonun kaldırılmasına izin veriyor.

Üçüncü aşama planı “ülkenin tüm şehir ve bölgelerinde koruyucu sağlık ve sosyal mesafe talimatlarına tamamen uyularak, özellikle yaşlılar ve kronik solunum rahatsızlıkları olan ve virüse yakalanmada yüksek risk grubunda olan kişilerin korunması ile sokağa çıkma yasağı -Mekke hariç- önlemlerinin uygulanmadan önceki normal hayat şartlarına dönülmesini” içeriyor.

Suudi Arabistan normal hayata dönüşün ikinci aşamasının başlangıcıyla koronavirüsün yayılmasını engellemek için koruyucu ve ihtiyati protokoller silsilesini onaylamıştı. Toplantıların sınırlandırılması, sınıflandırma tablosunun yenilenmesini, ihtiyati tedbirlerin ve ilan edilen protokollerin, bunlara verilen cezaları ve bir takım başka ihlalleri kapsayan yönetmelik değişikliğini de onaylamıştı.

Suudi İçişleri Bakanlığı, tıbbı ya da kumaş maskelerin takmayan ya da ağzı ve burnunu kapatmayarak maske takan, sosyal mesafe kurallarına uymayan kişilere, kamu veya özel sektör kurumlarına girişlerde ateş ölçümünü reddedenlere bin riyal para cezası uygulanacağını, kuralların tekrar ihlal edilmesi durumunda para cezasının iki katına çıkarılacağını ilan etti.

İçişleri Bakanlığı ayrıca aile ve aile dışı toplantılarda, evlerde, dinlenme alanlarında, çiftliklerde veya sosyal ortamlarda izin verilen maksimum kişi sayısının 5 kişi olarak sınırlandırılmasına karar verdi.

Bakanlık cezaların sosyal izolasyonun uygulanmasını, koronavirüsün yayılmasının başlıca sebebi olan toplantıların düzenlenmesini ve virüsün yayılmasının engellenmesini hedeflediğini belirtti.

Suudi Arabistan’da 4 bin 301 yeni koronavirüs vakası

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Krallığın 127 farklı şehir ve valiliğinde dün 4 bin 301 yeni koronavirüs vakası gözlemlendiğini ve yeni koronavirüs vakalarının yüzde 56,3’ünün sadece 5 şehirde kaydedildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı ülkedeki toplam vaka sayısının 150 bin 292’ye, aktif vaka sayısının ise 55 bin 344’e yükseldiğini, bin 941 hastanın durumunun kritik olduğunu açıkladı

Bakanlık ayrıca bin 849 kişinin iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 95 bin 764 kişiye ulaştığını ve 45 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölü sayısının bin 184’e yükseldiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı virüs semptomlarının ortaya çıktığında tıbbi testlerin yapılmasında geç kalınması sonucu birkaç vakanın durumunun kötüleşmesi ve yoğun bakıma alınmasına değinerek, nefes darlığı veya öksürük eşliğinde yüksek ateş belirtileri gösteren kişilerin, hükümetin koronavirüs semptonları hisseden herkese hizmet verilmesi için tahsis ettiği ve 7/24 çalışan “Tatman” kliniklerine gitmelerini istedi.

Kuveyt’te vaka sayısı 38 bin 678 kişiye yükseldi

Kuveyt’te dün son 24 saatte 604 vakanın daha kaydedilmesinin ardından doğrulanan koronavirüs vaka sayısı 38 bin 678’e yükselirken 5 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile düne kadar kaydedilen toplam ölüm sayısı 313’e yükseldi.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened, son 24 saatte 3 bin 87 test yapıldığını, toplam yapılan test sayısının ise 349 bin 412’ye ulaştığını açıkladı.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, dün 678 kişinin daha sağlığına kavuşmasının ardından toplam iyileşen hasta sayısının 30 bin 190’a ulaştığını duyurdu.

Umman

Umman Sultanlığında toplam vaka sayısı 27 bin 670’e yükseldi.

Umman Sultanlığında 852 koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 27 bin 670’e yükseldi.

Umman Sağlık Bakanlığı dün yaptığı bir açıklamada, kaydedilen yeni vakalardan 368’inin Umman vatandaşı olduğunu 484’ünün ise farklı uyruklardan kişilerden olduğunu açıkladı.

Bakanlık ayrıca ölüm sayısının toplamda 125’e yükseldiğini ve 13 bin 974 kişinin sağlığına kavuştuğunu bildirdi.

Katar toplam vaka sayısı 85 bin 462’ye yükseldi

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı ise, dün 7 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının 93’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık son 24 saat içinde bin 21 vakanın daha kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 85 bin 462’ye yükseldiğini ve bin 767 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 65 bin 409’a yükseldiğini duyurdu.

Şarkul Avsat