ABD: Trump’ın önerdiği koronavirüs ilacının denemelerini durdurdu

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin adlı ilacın güvenliği ve etkinliğini değerlendirmek üzere başlatılan bir klinik denemenin durdurulduğu bildirildi.

Açıklamada, yapılan çalışmaların Trump’ın uzun süredir olası bir tedavi olarak tavsiye ettiği hidroksiklorokin ilacının hastalara zararı olmasa bile herhangi bir fayda sağlamadığının anlaşıldığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) birkaç gün önce yaptığı açıklamada bazı ülkelerdeki Kovid-19 hastaları üzerindeki geniş deneyimi çerçevesinde elde ettikleri verilerin ilacın etkisinin olmadığını göstermesi üzerine hidroksiklorokin testini durdurduklarını açıkladı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hidroksiklorokin ilacının Kovid-19 tedavisinde kullanma lisansını iptal etti.

Trump, geçen Mart ayında “Azitromisin ile birlikte alındığı takdirde dünya tıp tarihinde çığır açan bir yere gelme şansına sahip” ilaç olarak tanıtmıştı.

Ayrıca, geçen ay yaptığı sürpriz bir açıklamada, Beyaz Saray’da çalışanlardan iki kişiye Kovid-19 teşhisi konulmasından sonra ilacı koruyucu olarak aldığını söyledi.

Şarkul Avsat