Abyan vilayetine gözlemciler konuşlandırılmaya başlandı

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi (GGK) güçleri arasında yapılacak kapsamlı ateşkesin izlenmesi için Abyan vilayetinde gözlemcilerin konuşlandırılmaya başlandığını duyurdu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu daha önce Yemen hükümeti ve GGK’nın Sokotra Adası’ndaki olaylarda yaşanan gelişmeler çerçevesinde kapsamlı bir ateşkes ilan edilmesi talebine olumlu karşılık verdiklerini açıklamıştı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki yaptığı açıklamada, Sokotra Adası ve Abyan Valiliği’ndeki son gelişmeler çerçevesinde Koalisyon’un Yemen hükümeti ve GGK’nın ateşkes talebine olumlu yanıt vermelerinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Maliki, Riyad Anlaşması’nın uygulanması ve takibi için taraflar arasında Suudi Arabistan’da bir toplantı düzenlenmesine karar verildiğini söyledi.

Arap Koalisyonu’nun güvenlik ve istikrara zarar veren veya özgürleştirilen herhangi bir bölgede Riyad Anlaşması’nı ihlal eden uygulamaları reddettiğini belirten Maliki, Koalisyon’un her zaman Yemen ve Yemenli kardeşlerinin yanın yer aldığını, Yemenlileri bir araya getirme ve taraflar arasındaki çatışmayı sona erdirme çabalarını sürdürdüğünü, Yemen devletini, güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü yeniden sağlanması çabalarını desteklediğini vurguladı.

Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın ateşkesi izlemek ve güçleri ayırmak için Abyan’da gözlemciler konuşlandırmaya başladığını ifade eden Maliki, Yemen’deki tüm siyasi, sosyal ve medya kesimlerini ve güçlerini, tarafların Suudi Arabistan’da toplantı yapılması çağrısına verdiği olumlu yanıtı desteklemeye ve Riyad Anlaşması’nın uygulanması için ciddi çabalarda bulunmaya çağırdı. Suudi Arabistan’ın Yemen halkına, devletinin ve kurumlarının yeniden ayağa kalmasına büyük önem verdiğine işaret eden Maliki, Riyad’ın Yemen halkına hizmet etmesi ve acılarını hafifletmesi için Riyad Anlaşması’nı uygulama konusunda ciddi bir şekilde çalıştığının altını çizdi.

Şarkul Avsat