Suudi Sağlık ve Hac Bakanları basın toplantısında.

Bu yıl 65 yaşından büyükler hacı olamayacak

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr. Muhammed Salih Benten, bu yılki hacı sayısının bin civarında olabileceğini ifade etti.

Suudi Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia ise bu yılki hacı adaylarının 65 yaşından küçük ve herhangi bir kronik hastalığı olmayanlardan olacağını belirtti.

Benten, Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia ile düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında, devam eden yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl hac mevsiminde hac ibadetini gerçekleştirmek isteyenler için çok sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilmesine izin verildiğini söyledi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı, 2020 yılı (hicri 1441) hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla yapılması ve yurt dışından hacı kabul edilmemesine karar verildiğini kaydetti.

Suudi Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia ise yaptığı açıklamada, ülkesinin bu yıl hacıların güvenliğini sağlamak adına katı tedbirler aldığını belirterek, İslam’ın beş şartından biri olan ibadetin yerine getirilmesinden önce hacı adaylarının koronavirüs (Kovi-19) testine tabi tutulacaklarını söyledi.

Rabia, bu yıl hac ibadetinin 65 yaş altı ve kronik hastalığı olmayanlarla yerine getirileceğini söyledi.

İbadet öncesi hacı adaylarının teste tabi tutulacağının altını çizen Sağlık Bakanı, hacdan sonra ise bu kişilere 14 günlük karantina uygulanacağını aktardı.

Dünya çapında 8 milyonu aşan vakanın bulunması sebebiyle hacıların sağlık ve güvenliğinin öncelik konusu olduğuna dikkati çeken Rabia, bu yıl ki hac mevsiminde sıkı önlemler alındığına vurgu yaptı.

Bakan açıklamasında, hacıların ibadetlerini gerçekleştirdiği esnada da takip edileceğini dile getirirken, acil durumlara yönelik entegre bir hastanenin hazırlandığını söyledi.

Toplantı sırasında gazetecilerden gelen sorulara da yanıt veren Suudi Bakan, Hac ibadetinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yerine getirileceğini kaydetti.

Yurt dışından hacı adayı alınıp alınmamasıyla ilgili bir soruya Muhammed Salih Benten, yurt dışından gelecek hacıların teste tabi tutulsalar bile ibadetlere katılım sağlamayacaklarına dikkati çekerek, hacıların çok sınırlı sayıda olacağını aktardı.

Şarkul Avsat