Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs vakalarının birkaç büyük ülkede aynı anda arttığını, salgının Latin Amerika’da, özellikle de Brezilya’da ‘endişe verici’ bir oranda hızlandığını bildirdi.

Dünya genelindeki vakalar 9 milyon 355 bin 106’ya, ölümler ise 479 bin 819’a yükseldi. Şuana kadar 1 milyon 151 bin 479 vakanın teyit edildiği Brezilya’da, 52 bin 771 can kaybı kaydedilirken 613 bin 345 kişinin ise koronavirüsü atlatarak iyileştiği bildirildi.

2 binlerin üzerinde günlük vaka kaydetmeye devam eden Arjantin’de ise toplamda 47 bin 203 vaka, bin 78 can kaybı doğrulandı.

9 milyon nüfusa sahip küçük bir Orta Amerika ülkesi Honduras’ta ise resmi olarak 405 can kaybı kaydedildi. Bir cenaze işleri yetkilisi ise bu rakamın gerçekte 5 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Ülkenin kuzeyinde geceleri 10 ila 12 cesedi üst üste gömdüklerini söyleyen yetkili, sefil mahallelerde yaşayan insanların göğüs ağrısından şikayet ederek öldüklerini, otopsi yapılmadığını bildirdi.

Başkent Tegucigalpa’daki Escuela Hastanesi personel birliği başkanı, “Morg kapasitesi aşıldı. Cesetler çözülmeye başladı. Daha geniş bir salgın gerçekleşebilir” ifadelerinde bulundu. Daha fazla vakanın kabul edilmesi için hastane bahçesinde çadır kuruldu.

Koronavirüs vaka ve ölü sayısında ilk sırada yer alan ABD’de ise 2 milyon 424 bin 413 vaka, 123 bin 476 can kaybı teyit edildi. Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Florida gibi eyaletlerdeki çok sayıda vakaya rağmen, salgının ikinci dalgasının patlak vermediğini, ülke çapında kapsamlı bir kapanma olasılığının düşük olduğunu bildirdi. En az üç aylık bir kapanışın ardından, New York sakinleri kısıtlamaların daha da hafifletilmesini kutladı. Bazıları, aylardır ilk defa kuaföre, yeniden açılan mağazalarda ya da restoranlara gitti.

Avrupa

Salgının azaldığı, 2 milyon 342 bin 274 vakanın, 188 bin 614 can kaybının yaşandığı Avrupa ülkeleri ise önleyici tedbirleri azaltmaya devam ediyor. Günlük oranlarda kesin bir düşüş gösteren Fransa’da 373 yeni koronavirüs vakası ve 23 can kaybı kaydedildi. İlk kez bin 550’den fazla vaka kaydeden Almanya, ülkenin batısındaki büyük bir mezbahada yeni bir salgın odağının ortaya çıkmasından sonra yerel karantina önlemi aldı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki 360 bin nüfuslu Gütersloh şehrinin tümünde yeniden izolasyon önlemlerinin uygulanması; insan temasının sınırlandırılması, bar ve sinemaların kapatılması, kapalı alanlarda yapılan eğlence faaliyetlerinin yasaklanması anlamına geliyor.

Asya

Rekor sayıda yeni günlük vakanın kaydedildiği Hindistan’da son 24 saat içerisinde en az 400 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yabancı elçilikler, hastanelerde vakaların tedavi edileceği yatak kalmamış olabileceği konusunda ülkedeki vatandaşları uyardı.

Özbekistan’ın çok sayıda yeni vakanın kaydeden başkenti Taşkent’te teyit edilen onlarca nokta karantina altına alındı. Şehre giriş ve çıkışları kontrol etmek ve bu noktalarda karantina prosedürlerine uymak için güvenlik bariyerleri kullanılacak.

Filipinlerde bin 100 yeni koronavirüs vakasının daha teşhis edilmesiyle, ülkede doğrulanmış olan vaka sayısı 31 bin 825’e çıktı. Aynı zamanda 9 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı bin 886’ya yükseldi. Vaka sayılarındaki artış, hükümetin Mart ayı ortalarında yoğun nüfuslu Luzon adası ve diğer yüksek riskli bölgelere izolasyon uygulamasından yaklaşık üç ay sonra geldi.

Filipin Sağlık Bakanı Yardımcısı Maria Rosario Vergeire, son 100 günlük kısıtlamaların, devlete sağlık sisteminin koronavirüs vakalarıyla başa çıkma kapasitesini hazırlamak ve güçlendirmek için yeterli zaman verdiğini vurguladı.

Güney Afrika

Yetkililerin bildirdiğine göre, Güney Afrika’daki toplam koronavirüs vakası 106 bin 108’e yükseldi; salgından hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 102’ye çıktı.

Ancak yüksek rakamlara rağmen, Güney Afrika topraklarındaki Kovid-19 ölüm oranı yüzde 2’de, vakalar ise 52,6’da sabitlendi. Güney Afrika’da salgından en çok etkilenen ve ülkedeki vakaların en az yarısının kaydedildiği Cape bölgesinde koronavirüse bağlı bin 458 can kaybı teyit edildi.

WHO istatistiklerine göre, Sahra Altı Afrika’da kaydedilen vakaların yarısından fazlası Güney Afrika’da doğrulandı. Ardından Nijerya’da 21 bin 371, Gana’da ise 14 bin 568 vaka tespit edildi.

Şarkul Avsat