Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

Maduro: Trump ile görüşmeye hazırım

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyalist başkan ile görüşebileceğini açıklamasının ardından kendisinin de Trump ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Maduro, Venezuela Haber Ajansı’na verdiği ve resmi devlet televizyonu tarafından yayınlanan röportajda, “Gerekirse Başkan Donald Trump ile saygı çerçevesinde görüşmeye hazırım” ifadelerini kullandı.

Önce ABD Başkanı Trump,  Maduro ile görüşebileceğini açıklamıştı. Ancak daha sonra geri adım atarak, bu görüşmenin tek amacının Maduro’nun iktidardan vazgeçmesine yönelik şartları müzakere etmek olabileceğini söyledi.

Trump, verdiği röportajda, Venezuelalı mevkidaşı ile ilgili bir soruyu, “Maduro ile görüşmeyi değerlendirebilirim” diyerek, yanıtladı. Ardından Trump, “Biliyorsunuz görüşmelere karşı değilim. Çok az görüşme teklifini geri çevirdim. Bunu da değerlendirebilirim” ifadelerini kullandı.

Ancak Trump dün Twitter hesabından Venezuelalı mevkidaşı ile ilgili tutumuna açıklık getirmek için yaptığı açıklamada, “Maduro ile sadece bir şeyi konuşmak için görüşürüm. O da iktidardan barışçıl bir şekilde ayrılmasıdır” dedi.

Buna karşın verdiği röportajda Trump’ın Twitter’daki sözlerine değinmeyen Maduro,  2015 yılında, o dönem ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olan ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptığı görüşmeye atıfta bulunarak “Tıpkı Biden ile konuştuğum gibi, Trump ile de konuşabilirim” diye konuştu.

Venezuela 23 Ocak 2019’dan bu yana Devlet Başkanı Maduro’yu görevinden azletmek amacıyla kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido arasındaki güç mücadelesine tanıklık ederken, Maduro, muhalefet tarafından boykot edilen ve uluslararası toplum tarafından hileli olarak kabul edilen seçimlerin ardından ikinci başkanlık dönemine başladı.

ABD başta olmak üzere yaklaşık 60 ülke Guaido’yu Venezuela’nın geçici Devlet Başkanı olarak tanıdı. Ancak Çin ve Rusya, ABD’nin yaptırım uyguladığı Maduro yönetimini desteklediler.

Trump, Cuma günü ABD merkezli haber sitesi Axios’a verdiği röportajda, ‘Guido’ya herhangi bir bağlılığının olmadığını’ vurgulayarak, “Onunla da olur onsuz da ama Venezuela’da yaşananlara son derece karşıyım” şeklinde konuştu.

Guaido’nun Venezuela’nın geçici Devlet Başkanı olarak tanınmasıyla ilgili olarak ise Trump, “İki tarafın da şu ya da bu şekilde büyük bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Şarkul Avsat