Suudi Arabistan’ın hacla ilgili kararları İslami ve uluslararası çevrede memnuniyetle karşılandı

Cidde merkezli Uluslararası İslami Fıkıh Akademisi (IIFA), Suudi Arabistan’ın bu yıl hacla ilgili aldığı önlemlere yönelik açıklamasını memnuniyetle karşılayarak Hac ve Umre Bakanlığı’nın açıklamasında belirtilenlerin İslam hukukundaki “canın ve sağlığın korunması”  ilkesiyle tamamen uyumlu olduğuna dikkati çekti.

IIFA açıklamasında, Suudi Arabistan’ın kararının İslami ve uluslararası çevrede  memnuniyetle karşılandığını, küresel olarak pandemi ile mücadeleye önemli bir katkısı olduğunu ve ülkelerin ve uluslararası sağlık kuruluşlarının virüsün kalabalıklar arasında bulaşma tehlikesine karşı yayılmasını sınırlama çabalarını desteklediğini vurguladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Uluslararası İslam Fıkıh Akademisi, Suudi Arabistan Krallığı’nın farklı ülkelerdeki tüm Müslümanların ve insanların sağlığını korumaya yönelik özel düzenlemelerin tümünü inceledi. Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın doğrudan rehberliği altında alınan önlemler ve düzenlemeler, Akademi’nin önceki açıklamalarında dikkat çektiği çoklu kararları kapsıyor.

Hac ve Umre Bakanlığı’nın 180’den fazla ülkeye yayılan Kovid-19 vaka sayısının 8 milyonu aştığı ve yarım milyona yakın insanın bu salgından yaşamını yitirdiğine dikkat çektiği açıklamada bu yılki hac ziyaretini kapsayan prosedürler gözden geçirildi.  Bakanlık açıklamasında, Suudi Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına dikkat çekerek salgının risklerinin devam ettiğini, dünya genelinde hastaları koruyacak bir aşı ve tedavinin henüz bulunmadığını, özellikle uluslararası sağlık kurumları ve merkezleri tarafından yayınlanan raporlara göre sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu çoğu ülkede salgının hızla yayıldığını ve vakaların artmasıyla küresel sağlık güvenliğini korumanın zor olduğu vurgulandı.

Bu nedenle Krallık, koronavirüsün ortaya çıkması ve diğer ülkelere yayılmasından dolayı Beytullah’ın ve Mescid-i Nebevi’nin misafirlerinin hac ve umre ibadetlerini güvenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri için ihtiyati tedbirler aldı. Alınan önlemler doğrultusunda umre ziyaretleri askıya alındı ve kutsal topraklardaki umrecilerin gerekli kontrolleri yapıldı. Bu karar tüm İslam ülkelerince ve uluslararası çevrelerden memnuniyetle karşılandı.

Küresel olarak pandemi ile mücadeleye önemli bir katkısı olan karar, ülkelerin ve uluslararası sağlık kuruluşlarının virüsün çeşitli ülkelere yayılma tehlikesine karşı sınırlama çabalarını destekliyor. Tüm dünyada vaka oranlarının artmasıyla bu yıl hac ibadeti sadece Krallık’ta ikamet eden ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla yapılacak. Bu karar hac ibadetinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine yönelik çabaları yansıtıyor. Ayrıca, salgının tehditlerinden can güvenliğinin korunmasını sağlamak için sosyal mesafe kuralını uygulamak ve İslam hukukunda canın korunması  ilkesini yerine getirmek için bu karar gerekli.”

Açıklamada ayrıca, Krallık’ın her zaman hac mevsiminde ibadetlerini yerine getirmek isteyenlerin sağlığını yakından takip ettiği vurgulandı.

Şarkul Avsat