Yemen’de insani kriz kapıda: İsyancılar salgının boyutunu saklıyor

The Times gazetesinde yer alan bir habere göre Yemen’de Husilerin kontrol ettiği alanlarda yaşayan binlerce insan, isyancıların saklamaya çalıştıkları koronavirüs pandemisinden hayatını kaybediyor.

Gazetenin haberine göre Yemen’in kuzeyinde irtibata geçilen doktorlar, ölüm oranlarını açıklanmaması için tehdit edildiklerini söylüyor.

KOVİD 19’UN YANINDA KOLERA SALGINI VE ÇEKİRGE İSTİLASI

The Times, Husilerin virüse, virüsün yayılmasına paranoya ile yaklaştıklarını ve virüse dikkat çeken doktor ve gazetecileri hapse koyduğunu belirtti.

Britanya’nın Ortadoğu’daki kıdemli askerlerinden Korgeneral John Lorimer, ülkenin kolera salgını, Kovid-19 ve çekirge istilası gibi hastalıklarla karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Korgeneral John Lorimer, “Yemen’de devam eden çatışmalar ve insani kriz nedeniyle oldukça endişeliyiz. Yemenliler çok acı çekiyor. Çatışmaların durması, dünyanın Yemen’de insani krizle ilgilenebilmesine olanak sunacak” dedi.

Lorimer’in sözleri The Times gazetesinin, beş yıldır savaşın devam ettiği Yemen’de başkent Sana’nın Kovid-19 nedeniyle ölümlerin meydana geldiğini bildirmesiyle aynı döneme denk geldi.

YÜKSEK ÖLÜM ORANI

Aden’den konuşan Sınır Tanımayan Doktorlar üyesi Caroline Seguin, The Times’a test merkezlerinin eksik olması nedeniyle gerçek ölüm sayısının bilinmediğini ifade etti. Seguin, “Hiçbir şey bilmiyoruz, kör bir durumdayız. Halk çok korkuyor. İnsanlar çok geç geliyor ve yüksek bir ölüm oranına sahibiz” diye konuştu.

The National, Nisan ayında istihbarat kaynaklarının, hükümetin elinde bulundurduğu bölgede ilk koronavirüs vakasının kaydedilmesinden sonra, salgının Yemen için bir “felaket” olabileceğine dair uyarıda bulunduğunu bildirmişti. Yemen’de savaş yüzünden oldukça kötü bir sağlık sistemi bulunuyor ve bazı bölgelerde doktor yok. İstihbarat kaynakları, “Kovid salgını mutlak bir felaket olacak. Yemen’in bu salgınla başa çıkabilecek yeterli bir sağlık sistemi yok” ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar 909 doğrulanmış vaka ve 248 kovid-19 kaynaklı ölüm resmi olarak açıklanırken, gerçek sayının çok daha yüksek olduğu ve kırsal kesimde arttığı anlaşılıyor.

BM’nin uluslararası yardım kuruluşlarına yaptığı yardımın azalmasıyla Yemen’deki durum daha da kötüleşti. Nisan ayında yapılan ateşkes, geçtiğimiz hafta artan olaylarla birlikte düzenli olarak yok sayıldı.

DSÖ: YEMEN’DE SAĞLIK TESİSLERİ HİZMET VERMİYOR

Ülkedeki isyancılar, virüsten hayatını kaybeden ya da virüse enfekte olan kişilerin sayılarını, ülkenin “korku ve endişeye neden olacağı” nedeniyle açıklamayı ret ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen’deki sağlık tesislerinin yarısının artık hizmet vermediğini bildirdi.

Ülkenin kuzeyinde görev yapan doktorlar, mayıs ayının sonuna kadar olan sürede Sana’da yaklaşık olarak 600 kişinin Kovid-19’dan hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtiyor. Bazı ailelerin hasta yakınlarını kurtarabilmek için oksijen tankı satın aldığı da bildiriliyor.

“ÇATIŞMALAR BİTMEZSE ÜLKE FELAKETE BATACAK”

Britanya, geçen hafta düzenlenen BM’nin online konferansında duyurduğu 160 milyon poundda dahil olmak üzere Yemen’e, 2015 yılından bu yana yaklaşık 900 milyon pound yardımda bulundu.

Korgeneral Lorimer, çatışmalarının bitmemesi halinde ülkenin felaketlere daha da batacağını belirtiyor. Lorimer, “Tüm tarafları barış sürecini desteklemeye ve sürece yapıcı bir şekilde katılmaya davet ediyoruz. Siyasi çözüm, bölgeye uzun vadeli istikrar getirmenin ve insani krizle mücadele etmenin tek yolu. Askeri bir çözüm yok” diye konuştu.

Şimdiye kadar kuzeydeki, İran destekli Husiler ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri destekli güneydeki hükümet arasındaki çatışmalarda 100 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor. 100 bine yakın kişi de kolera ve difteri gibi önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti ve Kovid-19 salgını da bu hastalıklar arasına girebilir.

The National