Suudi Arabistan, BM’nin terörle mücadele toplantısına başkanlık etti

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Abdullah el-Muallimi, online yapılan, BM Terörle Mücadele Merkezi’nin (UNCCT) danışma kurulunun 20. toplantısına başkanlık etti.

Toplantıda, 2019 yıllık raporu ve 2020 yılının ilk çeyreği boyunca UNCCT’nin en önemli projeleri hakkındaki rapor görüşüldü.

Online yapılan toplantıda, UNCCT’nin “yabancı terörist savaşçılar ve aileleri de dahil olmak üzere terör eylemleri gerçekleştirdiğinden şüphelenilen veya hüküm giyen şahısların kovuşturulmaları, rehabilitasyon ve yeniden entegrasyonunda üye ülkeleri desteklemesi” programları gözden geçirildi.

Toplantıda, UNCCT’nin Kovid-19 pandemisine karşı verdiği mücadele ile ilgili bir sunum da izlendi.

20. Online toplantıya BM Terörle Mücadele Ofisi (UNOCT) gene sekreter Yardımcısı Vladimir Volonkov, UNCCT direktörü Jehangir Khan ve bir Suudi Arabistan heyeti katıldı.

Danışma kurulu, 21 üye devletten oluşuyor. Kurul, Suudi Arabistan’ın yardımı ve desteği ile kurulan UNCCT’ye tavsiyelerde bulunuyor.

Merkez, üç ayda bir programlarının ve projelerinin uygulanmasındaki ilerlemeler hakkında danışma kuruluna bilgi sunuyor.

Arab News