WHO’dan Suudi Arabistan’a ‘Hac’ desteği

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Suudi Arabistan’ın bu yılki Hac ibadetinin sınırlı sayıda yapılmasına yönelik kararını desteklediğini duyurdu.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada kararın yürütülen yeterli çalışmalardan sonra alındığını ve hacıların korunması ve bulaşma riskinin azaltılması için gerekli olduğunu ifade etti. “Dünya Sağlık Örgütü bu kararı destekliyor” diyen Ghebreyesus, “Bu karar, hacıların güvenliğini korumak ve bulaş riskini azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun olarak farklı senaryoların risk değerlendirmesine ve analizine dayanarak alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan geçen Pazartesi günü, bu yıl Hac ibadetinin ülke içinde yaşayan farklı milletlerden Müslümanlar ile sınırlı sayıda yapılacağı kararı alındığını açıklamıştı. Hac ibadetinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için alınan karar İslam dünyasından da  büyük destek aldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre ülkede iyileşenlerin sayısı artarak 112 binden fazla kişiye ulaştı. İstatistikler vaka sayısının 3 bin vaka ile sabit duruma geçmeye yaklaştığını gösterdi.  Bir önceki gün 3 bin 139 olan vaka sayısı dün 3 bin 123 olarak kaydedildi.

Ülkede, virüsün başlangıcından bu yana toplam 53 bin 83 aktif vaka ve 2 bin 129 kritik vaka da dahil olmak üzere 167 bin 267 kişiye ulaştı. İyileşen hasta sayısı ise 2 bin 912 kişinin sağlığına kavuşmasıyla 112 bin 797 kişiye yükseldi. Kovid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı 41 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle bin 387 oldu.

Bahreyn: 494 bin test

Bahreyn Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Velid el-Mani dün düzenlediği basın toplantısında Oxford Üniversitesi aşısından büyük miktarlarda sipariş verildiğini ve yeni koronavirüsün tedavisi için onaylandığını duyurdu. Mani, aşının halen deney sürecinde ancak güvenli bir aşamada olduğunu belirterek gelecek eylül ayında ülkede kullanılacağını bildirdi.

Açıklamasında toplam iyileşenlerin oranının yüzde 74,66 olduğunu, ölüm oranının ise kaydedilen vakaların yüzde 0,29’unu oluşturduğunu belirten Dr. Velid el-Mani sağlık durumu tedavi almasını gerektiren vaka sayısının 117’ye ulaşırken mevcut vakalardan 5 bin 509’unun durumunun stabil olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı yeni vakaları tespit etmek için 494 bin test gerçekleştirdi.

Kuveyt: 846 vaka

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, 846 yeni vaka ile toplam vaka sayısının 41 bin 879 vakaya yükseldiğini, yaşamını yitirenlerin sayısının dün 3 kişi artarak 337’ye çıktığını duyurdu. Ülkede 505 kişinin iyileşmesiyle toplam sağlığına kavuşanların sayısı 32 bin 809 oldu.

Katar’da bin 199 vaka

Katar Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada bin 199 yeni vakanın kaydedilmesiyle toplam vaka sayısının 90 bin 778’e yükseldiğini bildirdi. Bin 582 kişinin iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 73 bin 83 kişiye yükselirken Kovid-19 kaynaklı 5 yeni ölüm kaydedildi.

Umman’da bin 142 yeni vaka

Umman Sağlık Bakanlığı bin 142 yeni vaka ile toplam vaka sayısının 33 bin 536’ya yükseldiğini duyurdu. 2 kişinin daha ölmesiyle yaşamını yitirenlerin sayısının ise 142’ye ulaştığı belirtilen açıklamada iyileşenlerin sayısının 17 bin 972 olarak kaydedildiği bildirildi.

Şarkul Avsat