ABD ve Avrupa, hızla yayılmasını sürdüren koronavirüse karşı mücadele ediyor

ABD dün Teksas dahil olmak üzere birçok eyalette yeni tip koronavirüs vaka sayısında artış yaşanırken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) birçok Avrupa ülkesinde de tehlikeli bir artışla karşı karşıya kalındığı konusunda uyarıda bulundu.

Dünya üzerinde 480 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine sebep olan virüs Latin Amerika’da yayılmasını sürdürüyor.

1,2 milyon vakanın görüldüğü Brezilya’da 55 bin kişi hayatını kaybederken, dün Meksika’da ölenlerin sayısı ise 25 bini aştı ve vaka sayısında artış 200 bine ulaştı.

ABD’de, salgının başlamasından iki ay sonra, ülkenin güney ve batı kesimlerinde yeni vaka sayısında artış yaşanıyor.

Teksas, Haziran ayı başlarında faaliyetlerine devam edebilecek en cesur eyaletlerden biriydi.

Son 24 saatte 69 kişinin hayatını kaybettiği ABD’de toplam ölü sayısı 126 bini geçerken, vaka sayısı ise 2 buçuk milyonu aştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise ülkenin en son yapmak istediği şeyin şirketleri kapatmak olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise dün yaptığı açıklamada, koranavirüs salgınının Avrupa’da yok olurken dünya genelinde kötüleştiğini belirtti.

Ghebreyesus gelecek hafta vaka sayılarının 10 milyona ulaşacağının ve ölü sayılarının 500 bine yükseleceğinin altını çizdi.

Avrupa Parlamentosu Sağlık Komitesi üyeleriyle bir konferans görüşmesinde açıklamalarda bulunan WHO Direktörü, “Salgın sona erdiğinde, dünya salgından önceki haline dönmemeli aksine çevre dostu ve iklim değişikliğinin üstesinden gelinmesine yardımcı olan yeni bir durum oluşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat