Suudi Arabistan, BM’nin çocuk ve silahlı çatışma konulu toplantısına katıldı

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi, silahlı çatışmalarda çocukların kullanılmasının durdurulması konusundaki uluslararası çalışmalara destek sözü verdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin konu ile ilgili düzenlediği video konferans toplantısında konuşan Abdullah el Muallimi, çocukların silahlı çatışmalarda kullanılmalarını önlemek için ortak eylem çağrısında bulundu.

El Muallimi, Suudi Arabistan adına yaptığı konuşmasında çocukları kalkan olarak kullanan silahlı milisler ve bu milislere para ve silahla destekleyen ülkelere karşı katı, etkili önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

ÇOCUK ASKERLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Suudi Arabistan temsilcisi konuşmasında, ülkesinin silahlı çatışmalarda sivillerin ve çocukların korunmasını destekleyen birçok uluslararası çalışmaya katıldığını da ifade etti. Bunlar arasında çok taraflı Çocukların Silahlı Çatışmalara Dâhil Olmaları Konusundaki İhtiyari Protokol, çocuk askerlerin yeniden entegrasyonu küresel koalisyonu yönetim komitesi yer alıyor.

BM’nin çocuk ve silahlı çatışmalar özel temsilcisi Virginia Gamba yaptığı açıklamada, 2019’da elde edilen önemli başarılara dikkat çekerek, Kongo, Yemen ve Suriye gibi ülkelerdeki çocukları daha iyi korumak için bu ülkelerdeki taraflarla BM’nin doğrudan katılımıyla 30 eylem planı ve tedbirin kabul edildiğini söyledi.

Gamba ayrıca Somali ve Sudan’daki eylem planlarına verdiği sözlerin yenilenmesine de dikkat çekti ve faillerin Myanmar, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki çocuklara yönelik ihlaller nedeniyle kovuşturulduğunu da sözlerine ekledi.

BM temsilcisi, yaşanan diğer gelişmeler arasında barış süreçlerinde çocuk koruma dilinin uygulanması ve barış anlaşmaları kapsamında 2019 yılında BM savunuculuğu sonrasında taraflardan 13 bin 200 çocuğun serbest bırakılmasının yer aldığını belirtti.

Arab News