Suudi Arabistan tarafından Yemen’de 170 bin 546 mayın temizlendi

Suudi Arabistan medyasına göre Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Yemen’de haziran ayının ilk üç haftasında, Husilerin yerleştirdiği beş anti personel mayın, 321 anti tank mayını ve 772 patlamamış mayın dahil olmak üzere bin 279 mayın temizledi.

KSRelief’in mayın temizleme kampanyası başladığından bu yana Yemen’de Husilerin yerleştirdiği ve merkez tarafından temizlenen mayınların toplam sayısı 170 bin 546’ya yükseldi. Bu mayınlar çok sayıda çocuğun, kadının ve yaşlı insanın hayatını kaybetmesine ve çok sayıda insanın ağır yaralanmasına neden olduğu farklı şekillerde yerleştirilmişti.

MAYIN TEMİZLEME PROJESİ DEVAM EDECEK

KSRelief, Yemen’de 30 milyon dolar değerindeki mayın temizleme sözleşmesini bir sene daha uzattı.

Proje, Husi militanları tarafından Yemen’de özellikle Marib, Aden, Sana ve Taiz’de rastgele yerleştirilmiş olan mayınların Suudi ve uluslararası uzmanlar tarafından çıkarılmasını amaçlıyor.

KSRelief Genel Müdürü Abdullah er Rabia, mayın sözleşmesinin yenilenmesinin Suudi Arabistan’ın Yemen halkına karşı olan insani sorumluluğunun bir parçası olduğunu dile getirdi.

Genel Müdür, Husi militanlarının yerleştirdiği ve Yemen’de yaşayan insanlarda kalıcı sakatlıklara, kronik engellere ve can kaybına neden olan bu mayınların temizlenme projesinin önemli olduğunu ifade etti.

Er Rabia, Suudi Arabistan mayın temizleme projesinin, Yemen halkına güvenli bir gelecek vaat ettiğini de sözlerine ekledi.

Gulf News