Husiler tarafından ateşlenen bir top mermisi 3 sivilin ölümüne neden oldu

Husi milisleri, Yemen’in batısındaki Hudeyde vilayetinde sivil yerleşim birimlerini hedef alarak BM tarafından ilan edilen ateşkesi ihlale devam etti. Hays ilçesindeki bir düğün evinin üzerine düşen milislere ait bir top mermisi en az 3 kişinin ölümüne neden oldu.

Batı sahilindeki Yemen Ortak Kuvvetleri’ne ait ordu medya kaynakları, darbeci Husi milislerin Hays ilçesindeki vatandaşların evlerini bombalaması sonucu yaşlı bir kadının ve iki çocuğun öldüğü bilgisini verdi.

Batı sahilinde konuşlandırılan hükümet güçlerine bağlı Devlet Tugayı’na ait medya merkezinin yerel kaynaklardan naklettiğine göre “Rub’u es-Suk Mahallesi’ndeki Ahmed Said el-Müseyyib adlı bir vatandaşın evinde düğün kutlamalarının yapıldığı sırada eve düşen Husilerin havan topunun şarapnellerinin isabet etmesi sonucu 4 yaşındaki Said Ahmed Said Müseyyib ve 60 yaşındaki ninesi Suud Salim Abdullah Müseyyib öldü. Azize Ahmed Cümcüm adlı bir kız çocuğu ise yaralandı.”

Şarku’l Avsat kaynakları, ambulansla hastaneye kaldırılan kız çocuğunun aldığı ağır yaralar sebebiyle Hays ilçe hastanesinde yaşamını yitirdiği bilgisini verdi. Yemen ordu kaynakları, “anlaşılmaz bir uluslararası sessizlik ve vurdumduymazlığın gölgesinde, Husi milislerin Hudeyde’deki sivillere yönelik ihlallerine her gün bir yenisinin eklenerek devam etmesini, vatandaşlara trajedi ve acı yaşatmasını kınadı.”

Ayrıca ortak kuvvetlere bağlı mühendislik ekiplerinin Husi milisleri tarafından konuşlandırılan bir füzeyi söktükleri duyuruldu.

Şarkul Avsat