Suudi Arabistan sosyal temasta ‘aşırılığa’ karşı uyarıda bulundu

Suudi Arabistan sosyal mesafenin korunması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için alınan önlemlere ve tedbirlere uyulması gerektiği konusundaki vurgusunu yineledi. Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia dün yaptığı açıklamada “Enfeksiyon korkusu nedeniyle ebeveynleri ziyaret etmemek ve önleyici tedbirler almadan ziyaret etmek ifrat ve tefrittir” ifadelerini kullandı.

Bakan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında “Onlarla her gün mutlu olabilmek için onları ziyaret ediyoruz, maskemizi takıyoruz, mesafemizi koruyoruz ve onları öpmüyoruz. Yaklaşmanız onlara zarar verirken ilişkinizin kopması da onları incitir! Ebeveynleriniz için doğru olan şey onları terk etmemenizdir. Bu yüzden aranızda mesafe bırakmak, öpüşmemek ve görüştüğünüzde maske takmak şartıyla onları ziyaret etmeniz kendilerini mutlu edecektir” ifadelerini kullandı ve toplumdaki her bireyi her insanı ailesi için sağlıklı tutmaya, ve onları yakından mutlu etmeye davet etti. Rabia sözlerinin devamında “Onların yakınında her zaman mutlu olmamız için lütfen onları koruyun” dedi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen bir vakanın hikayesine göre, başka bir şehirden evine dönen bir Suudi vatandaşın el sıkışıp ihtiyati tedbirlere uymaması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının babasına ve ailesinin 16 üyesine bulaşmasına sebep oldu. Kalp hastası olan vakanın babası ise hayatını kaybetti.

Diğer taraftan dün Mekke’deki camilerde cuma namazlarının ve cemaatle namazların askıya alınmasından 3 ay sonra ilk kez cuma namazı kılındı. Müslümanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin ve tedbirlerin ışığında camilere ve mescitlere döndü.

Bakanlık Cuma günü yaptığı açıklamada, 3 bin 938 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile Krallığın farklı bölgelerinde şimdiye kadar kaydedilen toplam vaka sayısının 174 bin 577’ye yükseldiğini, vakalardan 52 bin 632’sinin aktif vaka olduğunu, iki bin 273 kişinin durumunun kritik olduğunu ve diğerlerinin durumunun ise iyi olduğunu duyurdu.

Bakanlık, vakaların yüzde 34’ünün kadın, yüzde 66’sının ise erkek olduğunu ve kaydedilen vakalarda yaşlıların oranının yüzde 4, çocukların yüzde 10 ve yetişkinlerin yüzde 86 olduğunu duyurdu. Bakanlık ayrıca Dammam’ın 346 vaka ile ilk sırada olduğunu duyurarak bu şehri sırayla 332 vaka ile Hufuf’un, 294 vaka ile Mubarraz’ın, 274 vaka ile Hamis Muşayt’ın, 243 vaka ile Cidde’nin, 237 vaka ile Katif’in ve 217 vaka ile Riyad’ın takip ettiğini belirtti. Diğer vakalar ise Krallığın farklı şehirlerinde görüldü.

2 bin 259 vakanın daha iyileşmesi ile Kovid-19’dan iyileşen vaka sayısı 120 bin 471’e yükseldi.

Bakanlık 49 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının bin 474’e yükseldiğini kaydetti. Diğer taraftan virüsün tespit edilmesi için yapılan test sayısı 1 milyon 518 bin 220’a ulaştı.

Kuveyt

Son 24 saat içerisinde Kuveyt’te 915 yeni koronavirüs vakası kaydedildi ve böylece ülke genelinde toplam vaka sayısı 43 bin 703’e ulaştı. Aynı zamanda 2 kişinin daha virüsten hayatını kaybetmesiyle dün itibariyle toplam ölü sayısı 341’e çıktı. Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened dün yaptığı açıklamada 915 vakanın yüzde 53,77’sinin yani 492’sinin Kuveyt vatandaşı ve yüzde 46,23’ünün yani 423’ünün yabancı uyruklu olduğunu belirtti. Aynı zamanda bakanlık 602 vakanın daha iyileştiğini ve böylece toplam iyileşen vaka sayısının 33 bin 969’a ulaştığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

BAE’de dün farklı uyruklara mensup olmak üzere 410 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedildi. Vakaların durumunun stabil olduğu ve kendilerine gerekli tedavilerin uygulandığı bildirildi. Böylece ülke genelinde toplam vaka sayısı 46 bin 973’e çıkmış oldu. BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı yaptığı açıklamada iki vakanın hayatını kaybederek toplam ölü sayısının 310’a çıktığı bilgisini paylaştı. Bunun yanı sıra 304 kişinin daha tamamen iyileşmesiyle birlikte toplam iyileşen vaka sayısının 35 bin 469’a çıktığı bildirildi.

Buna ilaveten Abu Dabi Sağlık Departmanı el-Ayn’daki Tavam Hastanesi’nin, ülkedeki sağlık sektörü stratejisi sonucunda ulusal anket programlarının ve çeşitli proaktif muayenelerin etkinleştirilmesiyle Kovid-19 vakalarından tamamen arınmış olduğunu söyledi. Söz konusu uygulamalar tıbbi müdahale gerektiren vakaların sayısının azalmasına sebep oldu ve hastane yönetimi, hastalara sağlık ve diğer tüm hizmetleri sunmaya devam ediyor. Bu açıklama Abu Dabi Sağlık Departmanı’nın, Abu Dabi Ulusal Fuar Merkezi’ndeki sahra hastanesi, Şeyh Şehbut Tıp Şehri, Mediclinic Group Hastaneleri ve Mubadala Sağlık Tesisleri de dahil olmak üzere emirlikteki bir dizi sağlık tesisinin Kovid-19 vakalarından arınmış olduğunu açıklamasının ardından geldi. Bu gelişmeler ülke çapında iyileşen vaka sayılarının artması ve yeni vakaların sayısında görülen düşme sonucu yaşandı.

Diğer taraftan Abu Dabi Sağlık Departmanı Başkanı Şey Abdullah bin Muhammed El Hamid yaptığı açıklamada “Bugün en yüksek iyileşme oranına ulaşarak, testleri yoğunlaştırarak ve sağlık tesislerini Kovid-19 vakalarından arındırarak başardığımız şey virüs ile mücadelede attığımız adımların başlangıcıdır ve bu ancak toplumun fertlerinin bağlılığı ve salgının yayılmasını engellemek için herkese karşı sorumluluk bilincine sahip olmalarıyla mümkün oldu” ifadelerini kullandı.

Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada 511 yeni vakanın kaydedildiğini ve bir kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu toplam ölü sayısının 71’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada kaydedilen vakaların 320’sinin göçmen işçilerden oluştuğu, 190’ının önceki vakalar ile temasta bulunan kişiler olduğu ve bir kişinin de yurt dışından geldiği bilgisini paylaştı.

Bakanlık 524 kişinin daha iyileşmesi ile şimdiye kadar iyileşen vaka sayısının 18 bin 501’e ve aktif vaka sayısının 5 bin 509’a çıktığını belirtti.

Umman

Umman’da son 24 saat içerisinde bin 132 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedildi.

Umman Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada toplam koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 36 bin 34’e, ölü sayısının 153’e ve iyileşen vaka sayısının 19 bin 482’ye ulaştığını duyurdu.

Katar

Katar Sağlık Bakanlığı dün koronavirüs sebebiyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini böylece toplam ölü sayısının 109’a yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, dün 946 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece ülkedeki toplam vaka sayısının 92 bin 784 kişiye yükseldiğini bildirdi.

Katar’da dün bin 528 vakanın daha sağlığına kavuştuğu böylece toplam iyileşen vaka sayısının 76 bin 72’ye yükseldiği belirtildi.

Şarkul Avsat