G20 ülkelerinden krizlere rağmen eğitimin sürekliliğini destek sözü

Dünya’nın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan G20 grubu eğitim bakanları dünkü olağanüstü toplantıda, krizler sırasında eğitimin sürekliliği ve esnekliğini destekleme taahhüdünde bulundu.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh’in toplantının sonunda yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Korona salgını tüm dünyadaki toplumları büyük ölçüde etkileyerek sağlık krizine ve önemli ölçüde can kaybına neden oldu. Pandeminin yol açtığı insanlık trajedisi nedeniyle büyük bir üzüntü içindeyiz. Eğitim sektöründe özellikle kadınlar ve gençler de dahil olmak üzere savunmasız grupların koşullarını göz önünde bulundurarak pandemiden kaynaklanan derin etkilerin giderilmesi için çalışılmalıyız.

Virüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemler eğitimi ve yaşamın birçok yönünü derinden etkiledi. Eğitim kurumlarının uzun süreli kapanması, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki öğretmenleri, eğitimcileri, öğrencileri ve ailelerini etkiledi. Bu ülkelerdeki eğitim sistemleri pandemiyle mücadele ederken ek zorluklarla karşı karşıya kaldı.”

Eğitim bakanları, koronavirüsün eğitim üzerindeki etkilerini hafifletmek için krizler sırasında eğitimin sürekliliğini ve esnekliğini desteklemeye yönelik uygulamaları, deneyimleri ve diğer çalışmaları paylaşma konusundaki kararlılıklarını dile getirerek, “Dijital eğitim sayesinde uzaktan eğitim, e-öğrenme ve diğer çözüm alanlarında salgından kaynaklanan ilerleme ve gelişmeler kaydedildi” dedi.

Açıklamada, kamu ve özel sektörlere, yeni eğitim araçlarından ve öğretim için çeşitli yöntemlerden yararlanarak tüm süreçlerde eğitimde sürekliliği destekleme çabaları için övgüde bulunuldu. Ayrıca, “Geleneksel olan yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim olarak iki yönteminde faydalarının farkındayız. Altyapı sürdürülebilirliği, erişim, finansal destek, dijital beceriler, öğretmen eğitimi, öğrenci desteği ve değerlendirme araçları gibi birçok faktörün oluşturulmasının ve güçlendirilmesinin öneminin farkındayız. Bu nedenle, eşit olmayan eğitim fırsatlarının ve dijital eksikliklerin iyileştirilmesini ele almanın önemini vurguluyoruz” açıklaması yer aldı.

Aynı zamanda, söz konusu kriz sırasında öğretmenlerin, eğitimcilerin, eğitim kurumlarının liderlerinin, öğrencilerin ve ailelerinin eğitimi desteklemek için gösterdiği büyük çabalar takdir edilerek, virüsün önlenmesi ve tedavisi için çözümler sağlayacak öncü araştırmaların hazırlanmasında yükseköğretim kurumlarının önemli rolü konusunda farkındalıklara dikkat çekildi.

Bakanlar toplantıda, eğitim sistemlerinin esnekliğini artırmak ve öğretme ve öğrenme yöntemlerini geliştirmek için daha etkili ve yenilikçi yaklaşımlar üzerinde çalışmaya devam etme sözü verdiler. Gelecekteki olası krizlere karşı daha etkili bir hazırlık yapacaklarını belirten eğitim bakanları, “Bu amaçla, eğitimin sürekliliğinin desteklenmesinde özel sektörün ve uluslararası kuruluşların rolü göz önünde bulundurularak eğitim koşulları, teknik ve dijital çözümler ve ülkelerin koşulları ve verilerinin güvenliği ile gizliliği doğrultusunda eğitimin sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunan diğer araçların geliştirilmesini destekliyoruz” denildi.

Kısa ve uzun vadede proaktif yöntemler benimsemenin önemine dikkat çeken eğitim bakanları, krizin eğitim ve devletin buna cevap vermesine yönelik hazırlıkları üzerindeki etkilerini ele almak için kolektif anlayışı pekiştirmek üzere eğitim çalışma grubundaki tartışmalara devam etme sözü verdiler. Açıklamada konuyla alakalı şu ifadeler yer aldı:

“Sürekli çabalar hayati bir öneme sahip. İyi bir eğitim ve bu alandaki yatırımlar, toplumlardaki bilinci ve farkındalığı güçlendirerek bilgiyi arttırır ve aynı zamanda dayanıklılığı artırarak daha sürdürülebilir gelecek sonuçları elde etmeye katkıda bulunur.”

G20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.

Şarkul Avsat