Filistin koronavirüsün en hızlı yayıldığı ülkelerin başında

Filistin’de, özellikle en kalabalık şehri olan El Halil’de artan vaka sayısı, geçen hafta Filistin’in vaka artışı en hızlı olan ülkelerden biri olduğunu bildiren bir analizden sonra salgının kontrolünü kaybetme konusundaki yaygın endişeyi artırdı. Bu durum Filistin hükümetini giriş çıkışları kapatmak gibi şehirde daha sıkı önlemler almaya zorladı.

Filistin Sağlık Bakanı May el-Kile dün yaptığı açıklamada, el-Halil Valiliği’ndeki durumun tehlikeli bir boyutta olduğunu belirtti. Kile, El Halil Valisi Cibrin el-Bekri ile ortak basın toplantısındaki açıklamasında, “El Halil’de resmi olarak onaylanan bin 174 koronavirüs vakası kaydettik ve yüzlerce keşfedilmemiş vaka bekliyoruz” dedi.

Koronavirüs, Beytüllahim ve Ramallah gibi diğer şehirlere yayılmadan önce bu ayın ortasında Filistin topraklarında başlayan ikinci dalgada El Halil’de hızla yayıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, El Halil’i tehlikeli bölge ilan ederken yetkililer de yaklaşık bir hafta önce bölgeyi karantinaya alarak giriş çıkışları kapattı.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde planlanan tüm ameliyatları ve hastanelerde ve sağlık kliniklerinde ayakta tedavi hizmetlerini askıya almaya karar verdi. Ayrıca, vakaların sayısının artmasından sonra orta ve kritik durumdaki koronavirüs hastalarının Dura Devlet Hastanesinde tedavi edileceğini belirtti.

El Halil, virüsün hızla yayıldığı bölgelerden biri olarak sadece sabah kaydedilen 34 vaka dışında 59 yeni vaka ile Filistin’deki vaka sayısını 2 bin 112’ye yükseltti. Vakaların 20’si Kudüs’te, 3’ü Beytüllahim’de, 1’i Nablus’ta ve 1’i Ramallah’ta tespit edildi.

Halil Valisi Cibrin el-Bekri açıklamasında, valiliğin kapatılmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Cenin Valisi Ekrem er-Rucub, Ya’bad ve el-Yamun kasabalarının 36 saat boyunca kapatıldığını duyurdu. Beytüllahim valiliğinin de aynı amaç için pazartesi ve salı günleri kapalı olacağı belirtildi.

El-Halil Valiliği tarafından yayınlanan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Vatandaşların sağlığının ve güvenliğinin sağlanması ve koronavirüsünün yayılmasının sınırlandırılması için şehrin kapatılmasına karar verildi. Sadece kargo ve ticari araçların geçmesine izin verildi ve her türlü düğün, cenaze, mezuniyet kutlaması ve toplantıların yapılması yasaklandı. İhlal edildiği takdirde sorumlulara ceza verilecek.” Söz konusu önlemler Batı Şeria’nın her yerinde alındı.

Güvenlik güçleri kaynakları, bu dönemde herhangi bir düğün yapılması durumunda damadı ve müzik ekibini tutuklamak zorunda kalacaklarını bildirdi.

El-Halil’de kuralları ihlal eden sanatçılardan biri ve grubu, koronavirüsün yayılmasını önleme çabaları çerçevesinde tutuklanarak grubun ekipmanına el konuldu.

Diğer taraftan, corona.ps adlı web sitesi dün, Filistin’deki vaka sayısının sadece bir haftada 2 bin vaka bariyerini aşmasıyla Filistin’in geçen hafta boyunca koronavirüsünün en hızlı yayılan ülkeleri arasında yer aldığını belirten özel bir grafik analizi yayınladı.

Filistin, salgının ülkeye gelişinden bu yana geçen dört ay içinde yaklaşık bin vaka kaydederken, sadece geçen hafta boyunca neredeyse aynı sayıda vaka kaydetti. Böylece küresel olarak bir hafta boyunca en hızlı yayılan salgın oranı kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden Kemal eş-Şahra, vatandaşların dikkat etmemesinin ve sağlık prosedürlerine uymamasının gelecekte Filistin için bir felakete yol açabileceği konusunda uyardı.

Şuhra, ikinci dalgadaki koronavirüsünün geniş yayılmasının ana nedeninin düğün ve toplanma gibi etkinliklerden ve Sağlık Bakanlığı’nın protokollerine uyulmamasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Resmi haber ajansının Sağlık Bakanlığı Önleyici Tıp Genel Müdürü Ali Abdurabbi’den aktardığı habere göre, kalabalık ve toplantılar sonucu Batı Şeria’da bin 354 koronavirüs vakasının kaydedildiğini, yani vakaların yaklaşık yüzde 60’ını oluşturduğunu ve kalan yüzde 40’ının 48 ülkeden gelen işçiler nedeniyle kaydedildiğini söyledi.

Abdurabbi açıklamasında, “Şimdiye kadar virüs bazı bölgelerde odaklar şeklinde yayılıyor. Bunun toplumun tamamına yayılan bir aşamaya dönüşmesinden korkuyoruz” dedi.

Filistin’de koronavirüsün görülmesinden bu yana hızla yayıldığını, ancak hükümetin uyguladığı önleyici tedbirlerin salgın durumunu kontrol altında tuttuğunu belirten Abdurabbi, “Sektörlerin yeniden faaliyetlerine dönmesi sonucu bir arada bulunma eğiliminin artmasıyla vakalar arttı. Vatandaşlardan sosyal mesafe ve maske takmak gibi koruyucu önlemlere uymalarını istiyoruz. Bu nedenle bakanlık, sektörleri yeniden açmak için 21 genelge ve protokol yayınladı” ifadelerini kullandı.

Abdurabbi, 14 Haziran’a kadar Sağlık Bakanlığının tüm enfekte kişilerin ve onların temaslarının virüs haritasını izlediğini ve durumun kontrol altında olduğunu belirtti. İkinci dalgaya geçilmesi ve vakaların özellikle el-Halil bölgesinde odaklar şeklinde hızla yayılmasıyla virüsün kaynağını belirlemek zorlaştı.

Son olarak Abdurabbi, ikinci dalgadakilerin ilkine göre daha şiddetli semptomlar gösterdiğini belirterek özellikle çoğunda kanda oksijen eksikliğinin görüldüğünü söyledi. Karantina ve tedavi merkezlerinde 8’i kritik olan 114 hasta olduğunu, 4 vakanın El Halil’de, 2’sinin Beytüllahim’de ve 2 vakanın da Nablus’ta kaydedildiğini belirtti.

Şarkul Avsat