Katar koronavirüs kısıtlamalarını hafifletiyor

Katar Kriz Yönetimi Yüksek Komitesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının azalmaya başlamasının ardından, salgına karşı yürürlüğe giren kısıtlamaların 1 Temmuz’dan itibaren hafifletileceğini bildirdi.

Komite, ikinci aşama kapsamında restoranlar, plajlar ve parkların sınırlı bir şekilde açılmasına izin verileceğini açıkladı.

15 Haziran’da uygulanan ilk aşamada, yalnızca çok gerekli durumlarda geçerli olmak kaydıyla Katar dışına seyahat yapılabilmesine izin verilmiş ve bazı camiler açılmıştı.

2.8 milyonluk nüfusa sahip olan Katar, Körfez ülkeleri arasında en fazla vakanın kaydedildiği ikinci ülke oldu.

Katar Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre ülkede son 24 saat içerisinde 750 vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 94 bin 413’e yükseldi.

Katar’da, koronavirüs salgını kalabalık bölgelerde yaşayan düşük gelirli göçmen işçiler arasında daha yaygın olarak görüldü.

Ülkede 1 Ağustos’tan itibaren geçilecek üçüncü aşamada, düşük riskli ülkelerden gelecek Katar’da oturumu olan öncelikli yolcuların seyahatine, ticaret merkezlerinin açılmasına, restoranlarda kapasitenin artırılmasına ve bütün önleyici önlemler alınmak kaydıyla çalışanların yüzde 80’inin işe dönmesine izin verilecek.

Şarkul Avsat