Kuveyt yönetimi Riyad ile Kaddafi arasında arabuluculuk iddiasını yalanladı

Kuveyt Emirlik Divanı yaptığı açıklamada Mübarek ed-Duveylah’ın iddialarını reddetti ve bunun “yüce makama yönelik apaçık bir iftira” olduğuna dikkat çekti.

Kuveyt Emirlik Divanı İşleri Bakanı Şeyh Ali Cerrah es-Sabah, Mübarek ed-Duveylah’ın 23 Haziran’da gazeteci Muhammed Talal es-Said’in “Hadis’ul Beled” adlı TV programında dile getirdiği iddiaların asılsız olduğunu ifade etti. Ayrıca, 25 Haziran’da Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah’a attığı Twitter paylaşımında Libya’nın eski Lideri Muammer Kaddafi ile arasında geçenleri ve Kuveyt Emiri’nin bunları Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’e bildirmesini istediğine yönelik iddialarını yalanladı.

Şeyh Ali Cerrah es-Sabah, söz konusu iddiaların “yüce makama yönelik apaçık bir iftira” olduğunu belirterek Kuveyt Emirlik Divanı’ndan konuyla alakalı resmi ve açık bir onay almadan herhangi bir sözün Kuveyt Emiri’ne atfedilmesine izin verilmediğinin altını çizdi.

Açıklamasında, Kuveyt Emirlik Divanı’nın yasal soruşturmasına yol açacak bu tarz yöntemlere başvurmaya karşı uyarıda bulundu.

Şarkul Avsat