Mısırlı ünlü dansöze “ahlaksızlığı özendirdiği” gerekçesiyle hapis cezası

Mısırlı ünlü dansöz Sama el Masry, sosyal medya paylaşımlarında ahlaksızlığı yaydığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına ve 300 bin Mısır Lirası (18 bin 500 dolar) para cezasına çarptırıldı.

El Masry, nisan ayında, aralarında popüler video paylaşma sitesi TikTok uygulamasının da olduğu sosyal medya hesaplarından paylaşılan video ve fotoğrafların incelendiği bir soruşturma kapsamında tutuklandı. Savcı, bu paylaşımları müstehcen olarak tanımladı.

“AHLAKSIZLIĞI YAYMA SUÇU”

42 yaşındaki dansçı suçlamaları reddederek içeriklerin çalındığını ve bilgisi dışında paylaşıldığını ifade etti.

Kahire’de bulunan Kabahatler Ekonomi Mahkemesi, el Masry’nin aile kurallarını ve değerlerini ihlal etmenin yanı sıra sosyal medya platformlarını kullanarak “ahlaksızlığı” yaymayı amaçladığını belirtti.

El Masry ve diğer kadın TikTok kullanıcılarına karşı yasal olarak harekete geçme çağrısında bulunan parlamento üyesi John Talat, “Ahlaksızlık ve özgürlük arasında çok büyük fark var” ifadelerini kullandı.

Talat, Thomson Reuters Vakfı’na yaptığı açıklamada el Masry ve diğer kadın sosyal medya ünlülerinin, anayasa tarafından yasaklanan aile değerlerini ve geleneklerini, faaliyetleri yok ettiğini belirtti. El Masry, karara itiraz edeceğini açıkladı.

DENETLEME YAPILACAK SİBER SUÇ YASASI KABUL EDİLDİ

Mısır 2018 yılında, hükümete interneti sansürleme ve iletişim denetimi yapmak konusunda tam yetki veren bir siber suç yasasını kabul etti.

Kabul edilen yasaya göre bu suç kapsamında suç işlediği belirlenen kişilere en az iki yıl hapis cezası ve 300 bin Mısır Lirası’na kadar para cezası verilebilecek.

Bir grup Mısırlı kadın TikTok ve Instagram ünlüleri ve YouTube ünlüsü, geçtiğimiz aylarda Mısırlı yetkili kurumlar tarafından sosyal medya da ahlaksızlığı ve cinselliği özendirme suçlarıyla tutuklanmıştı.

Ülkede aralarında 2018 yılında Kahire Film Festivali’nde giydiği kıyafet nedeniyle eleştirilen aktris Rania Yusuf’unda olduğu kadınlar “ahlaksızlığı özendirmekle” suçlanmıştı.

İşte Mısırlı dansözün hapis cezası almasına sebep olan videoları;

Talat bu ünlülerin de El Masry ile aynı suçu işledikleri gerekçesiyle aynı cezaya çarptırılmaları gerektiğini söyledi.

Mısır hükümeti konu ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kadın hakları avukatı, Kahire Kalkınma ve Hukuk Merkezi başkanı Entessar el Said, bu yasa kapsamında cezalandırılmak istenen tek grubun kadınlar olduğunu ifade etti.

El Said, Thomson Reuters Vakfı’na “Muhafazakar toplumumuz, tamamen farklı bir ortama ve zihniyete sahip teknolojik gelişmelerle mücadele ediyor” şeklinde konuştu.

Arab News