İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’dan orduya Filistinlilerin cesetlerini bulun talimatı

Hamas’tan pazartesi günü yapılan açıklamada, ‘yeni bir esir takası anlaşmasından bahsetmeye başlamanın önkoşulunun’ İsrail ile 2011 yılında yapılan anlaşma uyarınca Filistinli esirlerin serbest bırakılması olduğu belirtildi. Öte yandan İsrailli siyasi kaynaklar, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın kısa bir süre önce orduya, İsrail ve Hamas arasında esir takası konusunda yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğine dair çıkan haberler çerçevesinde İsrail tarafından alıkonulan ve öldükten sonra nereye gömüldükleri bilinmeyen Filistinlilerin cesetlerinin gömüldükleri yerlerin bulunması için hızlı ve etkili bir araştırma yapılması talimatı verdiğini söylediler.

Yediot Aharonot gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre İsrail ordusu, onlarca Filistinlinin gömüldüğü yerleri bulmak zorunda. Çünkü bu olay, Moşe Ya’alon’un Savunma Bakanı olduğu döneme, yani 20 yıl öncesine dayanıyor. Ancak söz konusu mezarları arama süreci o tarihten bu yana gittikçe azalmış, son yıllarda ise tamamen durdurulmuştu. Gantz’ın verdiği talimatın amacının, esir takası anlaşması yapılması durumunda şehit cesetlerinin İsrail’in elinde Hamas’a karşı ‘pazarlık kozu’ olarak kullanılması olduğu vurgulandı.

İsrail, söz konusu anlaşmayı İsrail’in 2014 Gazze savaşında öldürüldüğünü iddia ettiği Aron Şaul ve Hadar Goldin adlı iki askerin ve gönüllü olarak girdikten sonra Gazze’de tutulan Avra ​​Mengistu ve Hişam es-Seyyid’in cesetlerini geri almak için istiyor. Yediot Aharonot web sitesine göre İsrail’deki güvenlik tahminleri, Batı Şeria’nın bölgelerini İsrail’e ilhak etme planı nedeniyle esir değişimiyle ilgili görüşmelerin yakında durma noktasına gelebileceğini gösteriyor.

Hamas pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2011 yılında İsrail ile yapılan bir takas anlaşmasına göre Filistinli esirlerin serbest bırakılmasının “yeni bir anlaşma hakkında konuşmaya başlamanın bir koşulu” olduğunu söyledi. Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, Gazze’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi önündeki oturma eylemi sırasında, serbest bırakılan esirlerin yeniden tutuklanmasının “İsrail’in arbedesi olduğunu, anlaşmanın şartlarını ihlal ederek güvenceleri çiğnediğini ve Mısır’ın gözetiminde yapılan anlaşmaya karşı bir hareket olduğunu” belirtti. Söz konusu oturma eylemi, İsrail’in Batı Şeria’dan, eski İsrail askeri Gilad Şalit karşılığındaki bir takas anlaşmasıyla serbest bırakılan yaklaşık 60 Filistinli’yi tekrar tutuklamasının altıncı yıldönümünde gerçekleşti.

Kanu açıklamasında, “Filistin direnişinin İsrail hapishanelerindeki esirlerin serbest bırakılması için güçlü kozlara sahip olduğunu ve taleplerine boyun eğmeye zorlayabileceğini” ifade etti. Ayrıca, “İsrail’in Gilad Şalit’in serbest bırakılması karşılığında yapılan “esirlere vefa” anlaşmasına göre serbest bırakılan mahkumların tekrar tutuklanmasından sonra hızlı bir şekilde serbest bırakmasını ve anlaşmanın hüküm ve garantilerine bağlı kalmasını talep ettiklerini” söyledi. Hamas Sözcüsü, arabulucu Mısır’a anlaşmaya uymak ve yeniden tutuklanan mahkumları serbest bırakmak için “İsrail’e müdahale ve baskı” çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat