Rusya’da koronavirüs vaka oranları istikrarlı

Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan 40 görevlide virüs tespit edildi.

Rus yetkililer, Rusya’daki koronavirüs salgın oranlarında dördüncü günde de istikrara tanık oldu. Yetkililer, şehirlerdeki karantina kısıtlamaları ve tedbirlerin hafifletilmesi ve izolasyon uygulamalarının kaldırılmasının salgında yeni bir dalgaya yol açmayacağını teyit ediyor.

Salgınla Mücadele Operasyon Odası, son 24 saat içinde kaydedilen 6 bin 719 yeni vakanın son günlerde kayıtlara geçen salgın oranlarındaki istikrarı yansıttığını, zira önceki gün (Pazar) kaydedilen 6 bin 791 vakaya karşılık, Cumartesi günü 6 bin 852, Cuma günü ise 6 bin 800 vaka kaydedildiğini belirtti. Öte yandan, ülke genelinde salgın hastalıktan kurtulan kişi sayısının 4 bin eşiğini aştığını ifade etti. Operasyon Odası’nın verilerine göre, 228 bin 560’ı aktif olmak üzere Rusya’daki Koronavirüs vaka sayısı toplamı 641 bin 156’ya ulaştı.

Önceki günkü 104 vakaya karşılık olarak son 24 saat içinde Koronavirüs enfeksiyonuna bağlı 93 yeni ölüm vakasının kayıtlara geçtiği, son verilerle birlikte ülke genelinde hayatını kaybeden kurban sayısının 9 bin 166’ya yükseldiği belirtildi.

Salgın oranlarındaki büyük düşüşe rağmen, Rusya’nın diğer şehirlerine kıyasla hala en fazla vakanın kaydedildiği Başkent Moskova’da dün 23 ölüme ek olarak toplam 782 yeni vaka tespit edildi. Moskova’daki vaka sayısı toplamı 220 bini, vefat sayısı ise 3 bin 761’i geçti.

Öte yandan, önceki gün Rusya’da 4 bin 343 kişi hastalığın tüm semptomlarını atlattığı, ülke genelindeki iyileşen vaka sayısının 403 bin 430’a ulaştığı belirtildi.

Rus yetkililer şimdiye kadar 19 milyon 300 bin Koronavirüs testi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

“Getirilen kısıtlamaların kaldırılmasında ve karantina tedbirlerinin hafifletilmesinde acele edildiği” şeklindeki açıklama sebebiyle Rusya’da muhtemel bir felaket olasılığı hakkında son iki haftadır yapılan uyarılar ve bu yöndeki korkunun ardından, son günlerde vaka artış oranlarındaki istikrar durumu, Rus yetkililer arasında genel bir rahatlama meydana getirdi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından salgına bağlı vaka sayılarının artma ihtimalinin bulunduğu hakkında bazılarının yaptığı açıklamaların doğrulunun kanıtlanamamış olduğunu ifade etti.

Başkan Sobyanin, “Birçoğu bize ‘acele etmeyin, korkunç şeyler meydana gelecek’ dediler. Buna rağmen hiçbir şey olmadı. Tüm zirveleri geçtik ve son derece tehlikeli olan aşamayı ve aynı şekilde salgın oranlarında yeni bir artış kaydetme korkusunu da geride bıraktık” ifadelerine yer verdi.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanlığı çalışanları arasında 40 görevlinin virüsten enfekte olduğunu açıkladı. Lavrov, Bakanlık çalışanlarından birinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtti. Bakan Lavrov, bakanlık çalışanlarının yaklaşık olarak yarısının uzaktan çalışma yöntemiyle işe yeniden başladığını, “yetkili makamların talimatlarına tam olarak uyarak şimdilik bu şekilde çalışmaya devam ediyoruz” sözleriyle ifade etti. Kendisinin ise doğrudan çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

Lavrov, “bakanlıktaki iş akışını bizzat bakanlıkta bulunarak takip etmem gerekiyor, herkes gibi ben de kendi ofisimde çalışıyorum” ifadelerine yer verdi.

Lavrov’un bu açıklaması, virüse yakalandığıyla ilgili bir soruya yanıt olarak geldi. Bakan Lavrov, “haftada birkaç kez” muayene edildiğini ve sonuçların sürekli olarak negatif çıktığını belirtti. “Tanrı beni şimdiye kadar himayesiyle kuşattı. Çok sayıda insanla bir araya gelmiyorum. Haftada birkaç defa test ediliyoruz. Bakanlığın ziyaretçileri için tüm kişisel koruma imkanlarına sahibiz. Artık son dönemde sayıları iyice azaldı, çünkü sorunların birçoğunu telefonla çözmeye çalışıyoruz” şeklinde eklemede bulundu.

Lavrov’un açıklaması, haftada en az iki defa sağlık kontrolünden geçtiğini söyleyen Başkan Vladimir Putin’in benzer ifadelerinden bir gün sonra geldi. Test sonuçlarının negatif olup olmadığı sorulduğunda Putin, “Evet şükürler olsun” sonuçlar negatif dedi.

Başbakan Mihail Mişustin ve Rusya Başkanlık Sözcüsü Dmitry Peskov’un aralarında bulunduğu birçok hükümet yetkilisi Koronavirüse yakalanmıştı.

Buna ek olarak, Rusya Devlet Başkanı bir televizyon programında, “Rus vatandaşların hayatlarını ve sağlığını korumanın ekonomiyi kurtarmaktan daha önemli olduğunu” vurguladı. Başkan Putin, “Yeni tip Koronavirüs salgınını önlemek için getirilen kısıtlamaların caydırıcı sonuçlarına bakmaksızın, vatandaşları korumanın hükümet için en büyük öncelik olarak kalmaya devam ettiğini” belirtti.

Putin, siyasi hedeflerine ulaşmak için bazı Avrupa ülkelerine tıbbi yardım sağladığı yönündeki batılıların ülkesini suçlamalarını reddetti. Kendisiyle yapılan bir röportaj sırasında Putin, “Moskova bu yardımlarla herhangi bir çıkar ya da hedef gözetmedi, bazı ülkelerdeki durum son derece zordu ve hiçbir ülke yardım sağlamadı. Bu minvaldeki resmi talepleri aldıktan sonra yardım sağladık ve söz konusu yardımlardan siyasi bir menfaat elde etmeye çalışmadık.” ifadelerine yer verdi.

Şarkul Avsat