Suudi Arabistan’da Yaz Ödülleri Yarışması başlatıldı

Suudi Arabistan Turizm Otoritesi dün attığı adımla ülkedeki turistik bölgelere dikkat çekmek ve medyada yaratıcılığı artırmak amacıyla Suudi Arabistan Yaz Ödülleri girişimi başlattı.

Beş başlık altında verilecek ödüllerin her biri için belirlenen meblağ 250 bin riyal olarak bildirildi. Kategoriler gazete haberciliği, televizyon haberciliği, radyo programı, estetik fotoğraf ve turistik amaçlı görsel ve yazılı metin olarak duyuruldu.

Otorite tarafından yapılan açıklamada Suudi yaz sezonu girişimlerinden olan ödülün temel hedeflerinin “nefes almak” ve sezonun en iyi medya yayınını sağlamaya katılmaları için genç medyacıların yaratıcı yeteneklerini motive etmek olduğu belirtildi. Açıklamada Suudi Arabistan turizmi için yenilikçi ve yaratıcı, turistik mekanların tanıtımı ile öne çıkan çalışmalar sunmak adına çeşitli platformlarda rekabetin kalitesinin artırılacağı kaydedildi.

Otorite her alanda iki kazananın bulunacağı ödül mekanizmasında şeffaflığın sağlanması için bağımsız tahkim komitesi ve ödül komitesi tarafından belirlenen özel mesleki standartlara göre değerlendirmeler yapılacağını bildirdi.

Yarışmanın kazananları Twitter hesabından paylaşılacak. Otorite ayrıca yarışmaya katılmak isteyenlerin eserlerini e-posta yoluyla göndermeye çağırdı.

Ödül Komitesi’nin yarışma için belirlediği standartlar arasında, eserlerin sezonluk mesajlar barındırması, sunulan turizm materyallerinde bilgi ve araştırma çalışmaları yer alması ve konu alınan turistik yerlerin estetiğinin gösterilmesi bulunuyor. Ödüllerin belirlenen beş alan için hazırlanan kriterler doğrultusunda verileceği vurgulandı.

Turizm Otoritesi, 25 Haziran – 30 Eylül tarihleri arasında Suudi Arabistan yaz sezonunun tanıtımını ‘nefes’ başlığı altına yaparak söz konusu girişimin tüm aile fertlerinin keyif alabilmesini, birey ve grupların büyüleyici doğayı keşfetmesini, kalkınma ve iklimin yanı sıra tarihsel derinliğin vurgulanması için başlatıldığını duyurdu.

Şarkul Avsat