Tahran yönetimi ile Ahmedinejad arasında Çin polemiği büyüyor

İran Dışişleri Bakanlığı, İran ve Çin rejimleri arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın “yabancı bir ülke ile 25 yıllık ‘gizli sözleşme’ imzalamanın sonuçları üzerine” yaptığı uyarıların ardından İran Dışişleri Bakanlığı’ndan Ahmedinejad’a cevap gecikmedi.

Tahran ve Pekin arasında çeyrek asırlık stratejik işbirliği anlaşması imzalanmasına övgüde bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi Ahmedineja’ın açıklamalarına atfen iki ülke arasında ortaya atılan “tüm spekülasyonları” yalanladı.

Sözcü Abbas Musavi düzenlediği basın toplantısında “İran ve Çin arasındaki işbirliği belgesinde belirsizlik yok” dedi.

Hükümetin belgeyi sunmasıyla ilgili bilgi sızıntısı, İran çevrelerinde yaygın tartışmalara yol açmıştı. İran web siteleri, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Gilan eyaletinde yaptığı konuşmada, çeyrek asırlık gizli bir sözleşme imzalanmasına karşı uyarıda bulunduğunu aktardı. Ahmedinejad, “İran halkının yönetimi ve taleplerini hesaba katmadan yabancı bir partiyle herhangi bir gizli anlaşma imzalamanın ülkenin ve halkın çıkarlarıyla tutarsız ve geçersiz olduğunu ve İran ulusunun bunu tanımayacağını söyledi.”

Şarku’l Avsat’ın İran (Üniversite) Öğrencilerinin aktardığı habere göre Musavi’nin şu ifadeleri kullandı: “İki ülke arasında stratejik işbirliğinin düşmanı olması ve bu ilişkileri sabote etmek istemeleri doğaldır.”

Musavi, “mesele yeni değil” diyerek, Tahran ve Pekin’in nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bir hafta sonra, Ocak 2016’da, Çin Cumhurbaşkanı’nın Tahran’ı ziyareti esnasında kapsamlı ve stratejik bir işbirliği anlayışına ulaştıklarını belirtti.

Musavi, o zamanlar Ruhani ile Çin Cumhurbaşkanı Jinping arasında, iki ülke arasında tüm alanlarda kapsamlı bir işbirliği belgesi imzalama yolunu açan ve Rehber Ali Hameney tarafından da memnuniyetle karşılanan bir mutabakatın imzalandığına dikkat çekti.

Musavi bütün spekülasyon kapılarını kapattı ve Cevad Zarif’in (İran Dışişleri Bakanı) Pekin’i ziyaret ettiği sırada taslak belgeyi Çinli yetkililere sunduğunu belirtti.

Musavi, Ahmedinejad’a atfen “Farklı insanlar tarafından ortaya atılan spekülasyonları doğrulayamam” diyerek şöyle devam etti. “Medyada yer alan veya bu konuda bazı kişilerce yayınlanan bilgilerin hiçbiri doğru değil.” “İyi ilişkilere sahip olduğumuz ülkelerle uzun vadeli ilişkiler kurmaya çalışıyoruz” diyerek “Tahran’la yakın ilişkileri olan herhangi bir ülkeye benzer bir adım atmaya hazır olduklarını” ifade etti.

Musavi, “belgenin gelecekte tam olarak yayınlanabilecek şekilde hazırlandığını ve özellikle ekonomik ve siyasi işbirliğini de içerdiğini” söyleyerek “Çin ve İran’da onaylanması halinde yayınlanabileceğini” ifade etti.

Şarkul Avsat