Olimpiyat Oyunlarının logosu.

Tokyo halkının yarısından fazlası Yaz Olimpiyatları’nın düzenlenmesine karşı

Japonya’da yapılan yeni bir ankete göre başkent Tokyo nüfusunun yarısından fazlası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021’e ertelenen Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapılmasına karşı çıkıyor.

Kyodo News ve Tokyo MX kanalı tarafından yapılan ankete göre Tokyo halkının yüzde 57,1’i Yaz Olimpiyatları’nın bu yıl düzenlenmesini istemiyor.

Organizasyonun düzenlenmesine karşı çıkanların yüzde 27.7’si Yaz Olimpiyatları’nın tamamen iptal edilmesi, yüzde 24’ü ise bir yıl daha ertelenmesi görüşünde.

Sağlık uzmanlarının Kovid-19 salgınının yeterince kontrol edilememesi halinde Yaz Olimpiyatları’nın ertelendiği tarihte yapılmasının mümkün olmayabileceğine ilişkin uyarısının ardından yapılan ankete 30 bin Tokyolu katıldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üç ay önce, 24 Temmuz-9 Ağustos’ tarihleri arasında yapılması planlanan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın koronavirüs salgını nedeniyle 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmasına karar verildiğini duyurmuştu.

25 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 2020 Paralimpik Oyunları da 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak şekilde ertelenmişti.

IOC ayrıca olimpiyatların isimlerinin 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları olarak kalacağı bilgisini vermişti.

Şarkul Avsat