AB’den Brüksel Konferansı çerçevesinde Suriyelilere yardım taahhüdü

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Suriye’deki krize askeri bir çözüm için değil, ortak bir şekilde siyasi bir çözüme ulaşmak için kararlı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Borrell, bu ifadeleri, Birleşmiş Milletler’in (BM) ve Suriye’ye komşu ve donör ülkelerin temsilcileri ve bakanlarının katılımıyla, ‘Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı’ başlıklı 4. Brüksel Konferansı’nın bakanlar düzeyinde gerçekleşecek toplantısının açılış konuşmasında dile getirdi. Öte yandan Borrell, AB kurumlarının 2020-2021 döneminde Suriye’ye yardım için 2,3 milyar euro taahhüt ettiğini söyledi.

Avrupalı ​​yetkili, “Bu yüzden BM ile birlikte, mevcut durumu ele almak için ilgili aktörleri bir araya getirdiğimiz bu konferansa ev sahipliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı. BM’nin kapsamlı bir siyasi çözüm bulma çabalarına güçlü bir şekilde desteklediğini söyleyen Borrell, konferansa katılan tarafların Suriye’ye ve mültecilere ev sahipliği yapan komşu ülkelere mali destek sağlayacağının da altını çizdi. Borrell bu konuda Mısır ve Irak’ın çabalarına övgüde bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi, “Suriye ve bölgenin geleceğini desteklemeye yönelik dördüncü konferansın ilk mesajı, acı çeken Suriye halkının unutulmadığını göstermektir” dedi.

Borrel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Acı dokuz yıldır devam ediyor. Konferans katılımcıları, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına çerçevesinde krize barışçıl bir çözüm bulmak için çalışmalı ve bugün bu yönde birlikte hareket edebilmek için bir karar almalıyız. Dokuz yıl süren savaşın ardından, dünyanın bu gibi kabul edilemez ve gereksiz acılara karşı bağışıklık kazanma riski söz konusu. Ancak bunun olmasına izin verilemez. Acı çekenlerin durumu göz ardı edilemez. Suriye halkını desteklemeye devam etmek ahlaki bir zorunluluktur.”

Brüksel’den yaptığı açıklamada Suriye’de işlenen kitlesel suçların cezasız kalmaması gerektiğinin altını çizen Borrell, “Avrupa Suriye halkına sırtını çeviremez, Suriye’deki kitlesel suçlar cezasız kalmamalı” dedi. Suriye’nin AB’ye komşusu olduğunun ve aynı şekilde istikrarının da Avrupa için önemli bir konu olduğunun altını çizen Borell, “AB ve üye ülkeleri Suriye’ye en büyük insani yardım sağlayıcıları arasındadır. Fakat bu yeterli değil. Suriye halkının acılarını hafifletmek için daha fazlasını yapmalıyız ve siyasi bir çözüme odaklanmalıyız” şeklinde konuştu.

Öte yandan BM, telekonferans aracılığıyla yapılan Brüksel Konfransı’na katılan donör ülkerelere Suriyeli mülteciler için 10 milyar dolarlık yardım çağrısında bulunmuştu. Yaklaşık dokuz yıl önce başlayan savaş, milyonlarca insanı yerinden ederken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve gıda fiyatlarındaki artış Suriyelilerin içinde bulundukları durumu daha da kötüleşti.

AB’nin ev sahipliğinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen sanal bağış konferansına yaklaşık 60 ülke ve sivil toplum kuruluşu katıldı. BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen yaptığı konuşmada, “Suriyeli erkekler, kadınlar ve çocuklar büyük çapta yaralanma, yerinden olma, yıkım ve terör mağduru olmuş durumdalar. Kovid-19 salgını da halen büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyor” dedi.

ABD’de bulunan Johns Hopkins Üniversitesi’nin verileri, Suriye’de sadece 269 doğrulanmış koronavirüs vakası olduğuna işaret ediyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gerçekte durumun çok daha kötü olabileceği ve vaka sayısının muhtemelen artacağı konusunda uyarıyor.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen konferansta 7 milyar dolar toplayan BM, bu yıl Suriye’de yeterli gıda temin edemeyen yaklaşık 11 milyon insandan 9,3 milyondan fazlasının yardım ve korunmaya ihtiyacı olduğunu ve en az 3,8 milyar dolarlık yardım toplaması gerektiğini bildirdi.

BM, dünyanın en büyük mülteci krizinde ülkelerinden kaçan 6,6 milyon Suriyeliye yardım etmek için 6,04 milyar dolar daha talep ediyor. Bu arada BM Dünya Gıda Programı (WFP), Kovid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla yapılan ekonomik kapanışlar ve genel izolasyon önlemlerinin, gıda fiyatlarının bir yıldan kısa bir süre içinde yüzde 200’ün üzerinde artmasına neden olduğunu belirtti.

AB, yıkılan şehirlerin yeniden inşasının milyarlarca dolara mal olacağını ve savaşa katılan güçlerin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed hükümetinden vazgeçip barışçıl bir geçişi desteklemeden yeniden inşa sürecinin başlayamayacağını söylüyor. Borrell bu konuda, “Suriye halkının acılarını sona erdirmek için daha fazlasını yapmalıyız. Her şeyden önce mevcut krize siyasi bir çözüm getirilmesini istiyoruz” dedi.

Öte yandan Almanya, ülkelerindeki savaşın son bulmasını isteyen Suriyeliler veya komşu ülkelerdeki mülteciler için 1,58 milyar euroluk ek yardım sözü verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas konferans sırasında yaptığı konuşmada, “Suriye halkının katlandığı acıları hayal dahi edemiyoruz. Ama en azından bu acıyı hafifletmek bizim görevimiz” şeklinde konuştu.

Tahminlere göre dokuz yılı aşkın bir süredir devam eden Suriye savaşında bu güne kadar 400 binden fazla insan öldürdü, milyonlarca insan yerlerinden edildi. Siyasi bir çözüm için şuana kadar yapılan tüm girişimler ise başarısız oldu. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimi, şu anda ülkenin büyük bir bölümünü kontrol ediyor.

Bununla birlikte Suriye para birimi lira, son aylarda büyük değer kaybetti. Kovid-19 salgını ve ABD’nin uyguladığı yeni yaptırımlar da durumun daha da kötüleşmesine neden oldu.

Şarkul Avsat