Suudi Arabistan: D vitaminin koronavirüs ile bağlantısına dair herhangi bir kanıt yok

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, koronavirüsün hala aktif olduğunu ve D vitaminin virüs ile bağlantısına dair herhangi bir kanıt olmadığına işaret ederek önleyici tedbirlerin uygulanmasının dışında virüsten korunmanın bir yolunun olmadığını vurguladı.

Bakanlık Sözcüsü el-Abdulali dün Riyad’da düzenlenen basın konferansında, Suudi Arabistan’ın her zaman, toplumun tüm üyelerine sağlamak için herhangi bir tedavi, aşı veya tıbbi bir ilerleme kaydetmeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca “kan grubu ile koronavirüse yakalanma yatkınlığı arasında bir ilişkinin bulunduğu henüz ispatlanmadığını” söyledi.

El-Abdulali virüsün genetik açıdan stabil olduğunu, henüz birbirinden çok farklı olduğu kanıtlanmayan genetik farklılıklarının olduğuna ve virüsten iyileşmenin, semptomların durumu ve ortadan kalkmasının, hastalık süresi, doktorun tedavi kararları gibi faktörlere bağlı olduğuna dikkat çekti ve yapılan çalışmaların, insanlara bulaşmadan önce koronavirüsün hayvanlarla bağlantısına işaret ettiklerini sözlerine ekledi.

El-Abdulali insanlara bulaşabilecek olan 7 tip koronavirüs olduğunu ve bu hastalıkların şiddetinin, soğuk algınlığından akut solunum yolu enfeksiyonlarına kadar değişen solunum yolu hastalıklarına sebep olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü iyileşen vakaların tedaviyi yapan doktor tarafından semptomlar ve hastalığın kuluçka süresine göre belirlendiğini söyledi.

Sağlık Müsteşarı Yardımcısı Dr. Halid Abdulkerim “Teekküd” uygulamasının emin olmak isteyen kişiler için pamuklu çubukla örnek alınması ile koronavirüs taraması hizmeti sunduğunu, “Sıhhati” uygulaması üzerinden randevu alındığını belirtti ve 255 bin 497 kişinin bu uygulamadan istifade ettiğine dikkat çekti.

Abdulkerim ayrıca solunum sıkıntıları olan kişiler için kurulmuş olan “Tatman” kliniklerine başvuran kişi sayısının 147 bin 313 olduğunu, tedavi protokollerine başlanılan vaka oranının yüzde 12 ve acil servislere sevk edilen vaka oranının ise yüzde 3 olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’da 4 bin 387 kişinin daha hastalığa yakalanması ile salgının yayılmasından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 190 bin 823’e yükseldi ve vakaların 58 bin 408’i aktif durumdayken 2 bin 278’inin sağlık durumu kritik.

Suudi Arabistan’da 50 kişi daha virüs sebebiyle yaşamını yitirdi böylece toplam ölüm sayısı bin 649’a yükseltken 3 bin 648 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısı 120 bin 766’ya yükseldi.

Kuveyt’te normalleşmede ikinci aşama

Kuveyt salı günü, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ve koronavirüs salgını sonucunda uygulanan kısıtlamaların azaltılmasını amaçlayan normale dönüş planının ikinci aşamasının uygulanmasına tanık oldu.

Ülkede ana yollarda trafik sıkışıktı. Vatandaşlar ve sakinler pazarlara sıkı sağlık önlemleri ile kabul edildi.

Kamu ve özel sektör çalışanları yüzde 30’u geçmeyecek şekilde işlerine geri dönerlerken pazarlar ve alışveriş merkezleri sosyal mesafe, güvenli alan bırakma ve maske takılması gibi uygulanan koruyucu sağlık kurallarına göre müşterilerini ağırladılar.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün, 4 kişinin daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile ülkede kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden toplam kişi sayısının 354 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened dün düzenlenen basın konferansında, 671 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece toplam vaka sayısının 46 bin 195’e yükseldiğini ve 139 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanlığı dün erken saatlerde, son 24 saatte 717 kişinin daha iyileştiğini böylece iyileşen vaka sayısının 37 bin 30’a yükseldiğini duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri: 490 kişi daha iyileşti

Birleşik Arap Emirliklerinde dün, farklı uyruklardan 421 yeni koronavirüs vakasının tespit edildi böylece kaydedilen toplam vaka sayısının 48 bin 667’e yükseldi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı bir kişinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini böylece ülkede virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısının 315 kişi olduğunu duyurdu.

Bakanlık ayrıca 490 kişinin daha hastaneye yatırılmalarından bu yana gerekli tedaviyi almalarının ardından hastalık semptomları tamamen iyileştiğini ve böylece toplam iyileşen vaka sayısının 37 bin 566’ya ulaştığını duyurdu.

Umman: 7 kişi daha yaşamını yitirdi

Umman Sağlık Bakanlığı dün, bin 10 yeni vakanın kaydedildiğini böylece toplam vaka sayısının 40 bin 70 olduğunu ayrıca 7 kişinin hayatını kaybetmesi ile koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısının 176 olduğunu ve 23 bin 425 kişinin sağlığına kavuştuğunu duyurdu.

Bakanlık son 24 saatte 3 bin 121 test yapıldığını, 51 kişinin daha uyutulması ile toplam uyutulan vaka sayısının 437 olduğunu ve 117’sinin yoğun bakımda uyutulduğunu belirtti.

Katar: Bin 394 kişi daha sağlığına kavuştu

Katar Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 982 yeni koronavirüs vakası ve bin 394 kişinin iyileştiğini böylece toplam iyileşen kişi sayısının 81 bin 564’e yükseldiğini kaydetti.

Şarkul Avsat