Suudi Arabistan Motor Federasyonu'nun ilk kadın yönetim kurulu üyesi olan Aseel El Hamad

Suudi kadınların güçlenmesine ışık tutan kitap: Abaya altında

Suudi Arabistanlı girişimci ve alanında lider olan Marriam Mossalli tarafından yazılan Suudi Arabistan’ın ilk sokak stili kitabı “Under the Abaya: Street Style From Saudi Arabia (Abaya Altında: Suudi Arabistan’da Sokak Stili)”, hakkında oldukça az şey bilinen Suudi modasını ön plana çıkardı. Kitap, hem Suudi kadınlarının yer aldığı bir bölüme sahip hem de moda alanında karşılaşılan zorluklara ışık tutuyor.

Kitap, Suudi Arabistan’ın kadınların araba kullanma yasağını kaldırdığı 24 Haziran’ın birinci yıldönümünde piyasaya sunuldu.

MODA ALANINDA TANINMIŞ EN ÖNEMLİ İSİM

Mossalli, “Kitabın piyasaya çıkarılması için cinsiyet eşitliği yönündeki bu tarihi adımın yıldönümünden daha iyi bir gün var mı? Suudi Arabistanlı kadınların kendi hikayelerini, kendilerinin özgün temsiller aracılığıyla yansıtma fırsatı sağladığı için bu kitap kadınların güçlenmesinin zaferidir” diye konuştu.

Mossalli, 2011 yılında Suudi Arabistan merkezli lüks danışmanlık şirketi Niche Arabia kurmasından bu yana ülkenin moda ve lüks alanında en çok tanınan kadın seslerinden biri oldu.

Suudi Arabistan’da yapılan reformlarla kadınlar araba kullanabiliyor

Mossalli, “Under the Abaya hakkında en çok sevdiğim şey; kadının kadını desteklemesinin tanımı olması. Elde edilen gelirin hepsi genç kadınların yüksek öğrenim hayallerine devam edebilmeleri için burs olarak verilecek” şeklinde konuştu.

Unilever’in en büyük güzellik ve kişisel bakım markalarından biri olan LUX, Under the Abaya kitabının özel sponsoru.

LUX’un küresel marka başkan yardımcısı Severine Vauleon, “LUX, diğer kadınlara ilham veren Suudi kadınlarına ışık tutmayı amaçlayan ‘Under the Abaya’ ile ortak olmaktan onur duyuyor. Her yerde güzellikleriyle gurur duyan, bundan zevk alan ve asla önyargıların kendilerini kısıtlamasına izin vermeyen ölümsüz ruha inanıyoruz. Bir kadının güzelliği aynı zamanda ruhunun, kim olduğunun ne düşündüğünün ne yaptığının ve başardığının ifadesidir” diye konuştu.

Under the Abaya kitabının önsözünü, Suudi Arabistan’ın ilk kadın Washington Büyükelçisi Prenses Rima bint Bender al Suud yazdı. Prenses Rima, uzun zamandır Suudi Arabistan’da kadınların güçlenmesinde önemli rol oynuyor.

KİTABIN ÖNSÖZÜ PRENSES RİMA’DAN

2013 yılında Suudi kadınlarına profesyonel rehberlik sunarak fırsatlara ulaşmalarını sağlamak için bir sosyal girişim olan Alf Khair’i kurdu. Ayrıca Zahra Meme Kanseri Hakkında Bilinçlendirme Derneği’nin kurucularından.

Prenses Rima kitabın önsözünde, “’Under the Abaya’ öykü anlatma, fırsatlara erişebilme veya fırsatlar yaratma arzusunu anlatıyor, kapsıyor. Projenin ilkeleri arasında, kadınların kadınları desteklemesi de yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistanlı motorcu bir kadın

Kadınların rolü, VİZYON 2030’un kilit rollerinden biri haline geldi. Reform planı kapsamında, kadınların toplumda daha fazla yer almasını sağlamak hedefleniyor. Aynı zamanda kadınların işgücüne katılımını yüzde 22’den yüzde 30’a çıkarmak da reform planının hedefleri arasında.

Under the Abaya kitabında yer alan Suudi Arabistanlı fitness eğitmeni ve sağlıklı yaşam destekçisi Haya Sawan, “Genç kadınlar, sosyal medya ve beklentiler nedeniyle çok fazla baskı altında. Kadınlar olarak, kız çocuklarımızı iç güzelliği teşvik edecek ve becerilerini geliştirecek şekilde yetiştirmeyi sağlamalıyız. Genç kuşakları kucaklamalıyız ve onları, toplumun istekleri ve kendilerinde bekledikleri şeyler için değil, oldukları gibi kabul etmeliyiz. Güçlü ve güzel ol” diye konuştu.

Kitapta yer alan Suudi Arabistanlı oyuncu, yönetmen ve yazar Fatima al Banawi, kadınların toplumda yargılanması hakkında “Bu tür şeyler hakkında konuşmamız ve bunların farkında olmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü yargılayan veya yargılananlar olarak, bizleri de bu deneyimler şekillendiriyor. Yargılar eksik hikayelerden ortaya çıkıyor ve insanlar olarak hikayeleri tamamlamayı seviyoruz” şeklinde konuştu.

Arab News