Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in ilhak planı yasadışı ve ‘orman kanununu’ güçlendiriyor

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak etme planının yasadışı olduğunu ve ‘orman kanununu güçlendirdiğini’ belirterek, bu adımın durdurulması çağrısında bulundu.

Amnesty tarafından yayınlanan raporda, İsrailli yetkililerin işgal altındaki Batı Şeria’yı ilhak planlarını derhal terk etmesi gerektiği ifade edilerek, bu planın uluslararası yasaları ihlal ettiği ve Filistinlilere karşı onlarca yıldır sürmekte olan sistematik insan hakları ihlallerini daha da şiddetlendireceğine dikkat çekildi.

Söz konusu raporda, uluslararası topluma işgal altındaki topraklara yönelik ilhak planları ve yasadışı yerleşim birimlerine karşı kesin önlemler alma çağrısında bulunuldu.

Amnesty Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Saleh Higazi, “Uluslararası hukuk bu konuda çok net. İlhak yasalara aykırı. İsrail’in bu politikayı sürdürmeye devam etmesi, uluslararası hukuka olan saygısızlığını gösteriyor. Bu tür politikalar, uluslararası hukuk uyarınca işgal altındaki topraklar ve sakinlerinin yasal statülerini değiştirmez veya İsrail’in işgal gücü olarak sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Bu politikalar, daha ziyade bugün dünyamızda yer almaması gereken ‘orman kanunlarına’ işaret eder” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, işgal altındaki Batı Şeria’nın büyük bölümlerini ilhak etme planı hakkında bugün bir konuşma yapması bekleniyor.

Şarkul Avsat