Mısır’da yeni normal: Uçuşlar başladı müzeler ve arkeolojik alanlar açılıyor

Mısır hükümetinin, hava trafiğini kademeli olarak geri dönüleceği açıklama kararın ardından bugünden itibaren 29 noktadaki 12 şehre 14 uçuş gerçekleştirileceği aktarıldı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre ajansa konuşan kaynaklar, bugün Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) düzenlenmesi planlanan 5 uçuşun yanı sıra Tunus, Milano, Londra, Maskat, Kuveyt, New York, Paris, Erbil ve Amman’a seyahatlerin başladığını söyledi.

Önceki günlerde EgyptAir, Temmuz ayının ilk gününden itibaren 29’dan fazla noktaya uçuş gerçekleştireceğini duyurdu. Havayoları Şirketi, Avrupa kıtasında 17, Afrika kıtasında 4, Körfez ve Orta Doğu’ya 4, Kuzey Amerika’ya 3 ve Çin’in Guanghzohu şehrine bir uçuşun yapılacağını açıkladı.

Bu bağlamda Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Veziri, yeni tip koronavirüs sebebiyle alınan önlemler kapsamında kapatılan 21 müzenin bugün yeniden ziyaretçilere açılacağını duyurdu.

DPA’ya açıklamalarda bulunan Veziri, bugün itibariyle ziyarete açılan müze ve arkeolojik alanların Kahire, İskenderiyye, Gize, Matruh, Luksor ve Asuan gibi altı şehirde olacağını söyledi.

Veziri, ülkedeki tüm müze ve arkeolojik alanların yeniden ziyaretçilere açılmasıyla diğer açılış programlarının kademeleri olarak devam edeceğini söyledi.

Ziyaret için açılan müzeler ve arkeolojik alanlar Giza Piramitleri, Kale, Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Müzesi ve Kahire ve Giza valiliklerindeki İslam ve Kıpti müzeleridir.

İskenderiye’deki Ulusal Valilik Müzesi, Kraliyet Mücevher Müzesi, Sawari Sütunları, Kom el Shoqafa ve Qaitbay Kalesi’nin açıldığına dikkat çeken Veziri, Matruh’ta Matruh ve Rommel Mağaraları müzelerinin açıldığını söyledi.

Veziri ayrıca Luksor’un batısında yer alan Krallar Vadisi mezarlarının ve Luksor Müzesi’nin yanındaki Karnak, Luksor ve Hatshepsut tapınaklarının, büüyk ve küçük Nubia Müzesi’nin, Büyük ve Küçük Ebu Simbel tapınaklarının açıldığını belirtti.

Diğer yandan Mısır’daki kültür sezonun önümüzdeki Ekim ayında yapılacağına dair açıklamalar yapılmıştı.

Şaekul Avsat