İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Netanyahu’dan İsrail Başsavcısı’na ‘darbe girişimi’ suçlaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, mahkemede savunmasını finanse etmek için arkadaşından 10 milyon şekel (3 milyon dolar) bağış almasını engelleme yönündeki kararı nedeniyle İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’i kendisine karşı darbe girişiminde bulunmakla ve istifaya zorlamakla suçladı.

Netanyahu, kendisi hakkında ‘rüşvet, dolandırıcılık, güvenin ihlali’ suçlamalarının yer aldığı iddianameyi hazırlayan Mandelblit’in adalete ulaşma imkanlarını engellemek istediğini söyledi.

İktidardaki Likud Partisi’ndeki bazı liderler Mandelblit’in görevden alınmasını talep ederken, Benny Gantz liderliğindeki Kahol Lavan Partisi liderleri ve muhalefet partileri Başsavcı’yı savundu.

Netanyahu, Devlet Denetleme Ofisi İzin Komitesi’nden, hakkında açılan davada savunmasını finanse etmek için davadaki tanıklardan biri olan ABD’li arkadaşı Spencer Partridge’den ilk başlangıçta 3 milyon dolar bağış almasına izin verilmesini istemişti.

Mandelblit, İzin Komitesi’ne sunduğu resmi yasal görüşünü içeren yazıda, Başbakan kamu görevlisi olduğu için buna izin verilmesinin yasak olduğunu dile getirdi.

Bunun üzerine İzin Komitesi de, Netanyahu’nun talebini reddetmeye karar verdi.

Netahyahu, daha önce 3 kez aynı talepte bulunmuş ve bunların tümü bağışların karşılıksız olmayacağı ve ‘yolsuzluğu teşvik edeceği’ gerekçesiyle reddedilmişti.

Şarkul Avsat