Libya’da koronavirüs salgını büyüyor

Libya, Kovid-19 günlük vaka sayısında en yüksek ikinci oranı kaydetti. Trablus makamlarının yurtdışından Libya’ya dönen vatandaşları karantinaya alabilecek mekan arayışına devam ettiği bir zamanda Libya, 50 yeni Kovid-19 vakasıyla ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü geçtiğimiz Mart ayından bu yana, günlük en yüksek ikinci vaka oranını kaydetti.

Libya Ulusal Hastalıklarla Mücadele Merkezi yaptığı açıklamada, 25 vefat ve 223 iyileşen sayısına ek olarak Libya genelindeki enfekte vaka sayısı toplamının 874’e yükseldiğini duyurdu. Merkez, önceki gün Koronavirüs testi yapılmak üzere aralarında hastalığı yenen 14 kişinin de yer aldığı 788 kişiden numune alındığını, bunlardan 738’inin sonucunun negatif çıktığını, 15’i yeni vaka olmak üzere, 27’si hastalarla temasta bulunan ve 8’i yurtdışından dönen toplam 50 kişinin test sonucunun pozitif çıktığına dikkat çekti. Hastalıklarla Mücadele Merkezi, UNICEF ve uluslararası paydaşların işbirliği, İzci ve Kız Rehberi Hareketi ve Libya Kızılay’ının katkılarıyla Ulusal Merkez tarafından organize edilen ve denetlenen Libya’nın güneyindeki Koronavirüs hakkında farkındalığı artırma ulusal kampanyasının faaliyetlerine devam ettiğine işaret etti.

Trabluslu yetkililer, hala birçok ülkede mahsur kalmış Libya vatandaşlarını ülkeye getir getirmeye çalışırken, ülkeye getirilenlerin 14 gün boyunca karantinaya alınması için yeterli yer bulunamamasıyla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Başkentteki Mitiga Uluslararası Havaalanı, önceki akşam geç saatlerde, “ülkeye gelecek olan vatandaşların karantina altına alınabileceği bir yerin bulunmaması nedeniyle” Mısır’ın İskenderiye kentindeki Burc el-Arab Havaalanı’ndan kalkacak iki uçuşun iptal edildiğini duyurdu. Havaalanı idaresi, “yurtdışında mahsur kalan vatandaşların ülkeye iadesi için” özel ya da kamu otelleriyle tatil köyü sahiplerine, Yüksek Kurulla işbirliği yapma ve meselenin halli için el ele verme çağrısında bulundu. Mısır’daki Libya büyükelçiliği, yaklaşık iki aydır karantinada bulunan Libyalı vatandaşların ülkeye iadesi için, İskenderiye’deki Burc el-Arab ile başkent Trablus’taki Mitika Havaalanları arasında günde iki kez düzenlenen uçuşların devam ettiğini açıklamıştı. Öte yandan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, hastalıktan etkilendiğinden şüphelenilenlerin yanı sıra yurtdışından ülkeye dönenlere ek yerler sağlamaya çalıştığını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak, Libya’nın doğusundaki Geçici Hükümete bağlı Sağlık Danışma Komitesi, farkındalığı artırma ve salgını önlemeye yönelik sağlık ekibinin, virüsün tehlikesi, bulaşma yolları, korunma yöntemleri ve enfeksiyon belirtileri hakkında eğitici faaliyetler yapmak suretiyle, ülkedeki kamu ve özel sağlık tesislerinde farkındalık turlarına devam ettiğini açıkladı. Yine ülkenin doğusundaki Geçici Hükümete bağlı Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Yüksek Komitesi, “salgının durumu ve bunun Libya’daki gıda güvenliği üzerine etkilerini” inceledi. Bingazi şehrindeki İçişleri Bakanlığı Ofisi’nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdurrezzak en-Nazuri başkanlığında yapılan dünkü toplantıda Yüksek Komite, ülkedeki salgın durumunu, karantina ve tıbbi izolasyon merkezlerinin şartlarını, salgınla mücadelede çalışan araştırma ve izleme komitelerini gözden geçirdi. Toplantıda ayrıca, virüsün yayılmadığını ve kontrolden çıkmadığını garantilemek için uygulanması gereken tüm önleyici ve koruyucu tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesinin gereği vurgulandı.

Şarkul Avsat