Geçen ay DEAŞ hücrelerine yönelik operasyon düzenleyen Irak güçleri.

Bağdat’ın kuzeyinde DEAŞ operasyonu düzenlendi

Irak hükümeti, Bağdat’ın kuzeyindeki et-Tarimiye bölgesinde DEAŞ’a ait bir yeraltı karargahı tespit edildiği duyurdu. Karargahın, başkentin batısındaki illerde terör hücrelerine yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında tespit edildiği bilgisi verildi.

Operasyonda yer alan tugay komutanlarından Ali el-Ceburi yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Tarimiye beldesinde gerçekleştirilen operasyonun önemli sonuçları oldu. Bunun, önümüzdeki günlerde bölgenin güvenliği konusunda olumlu yansımaları olacak. Söz konusu operasyon alınan bir istihbarat sonucunda gerçekleştirildi. DEAŞ, balık göllerinden büyük finansal ithalat gelirleri elde ediyordu. Bölge, arazi yapısı engebeli olması nedeniyle zor bir coğrafyaya sahip.”

Ceburi, Irak Ordu Güçleri’nin operasyon sırasında DEAŞ’a ait sekiz odalı büyük bir yeraltı karargahı tespit edildiği bilgisini paylaştı. Bu karargahın terörist unsurları barındırmak ve güvenlik güçlerini hedef almak amacıyla eğitmek için kullanıldığını söyledi. Ayrıca belirli hedeflere yönelik operasyonların da gerçekleştirilmesinin planlandığını vurguladı.

Irak güçleri, Samarra kentinin Tel ez-Zeheb bölgesini hedef alan bir terör saldırısını da püskürtmeyi başardı. Tugaylar, Tarimiye – Bağdat’tan gelen ortak güçler ve Irak hava kuvvetleri ile desteklenen operasyonda birçok alanın güvenliğinin sağlanması hedeflendi.

Haşdi Şabi güçleri unsurlarından bir grup Samarra’nın güneyinde Tel Ez-Zeheb bölgesinde DEAŞ saldırılarını püskürttü. Iraklı bir güvenlik kaynağı, “Haşdi Şabi’nin 41’inci tugayı, Tel ez-Zeheb bölgesindeki DEAŞ unsurlarını püskürttü. Saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

Irak Parlamentosu’ndan Güvenlik ve Savunma Konseyi Üyesi Muhammed Kerbuli, Bağdat’ın kuzey bölgesindeki Sünnileri hedef alan gelişigüzel operasyonları eleştirdi. Kerbuli yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçleri, masumları hedef alan gözaltı operasyonlarıyla halkı korkutarak dünkü hatalarını tekrarlıyor” dedi.

Kerbuli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elde ettiğimiz bilgiler, 50’den fazla gencin söz konusu bölgelerde aşağılayıcı bir şekilde, ailelerinin arasından gözaltına alındığını gösteriyor. Sünniler,  maddi-manevi baskı operasyonları nedeniyle bugün en zayıf hallerindeler. Devlet, adil olmak yerine aşağılamalar ve gözaltı operasyonlarına hız veriyor. Katyuşa fırlatanlara göz yumarken evlerindeki masum insanlara yalan suçlamalarda bulunuyorlar.”

İstihbarat Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Ninova’da 8 teröristin yakalandığı bildirildi. Açıklamada “İstihbarat Dairesi’nin İçişleri Bakanlığı’ndaki müfrezeleri, Ninova Valiliği bölgelerindeki DEAŞ terörist çetelerine bağlı oldukları gerekçesiyle, 4’üncü madde doğrultusunda sekiz kişiyi tutukladı” denildi. Söz konusu şahısların ifadelerinin alındığı ve adil bir şekilde cezalandırılmaları yargıya yönlendirildikleri vurgulandı.

Şarkul Avsat