Kuveyt Başsavcısı Dirar el Ususi

Kuveyt’te atanmayı bekleyen kadın hakimler

Kuveyt Başsavcısı Dirar el Ususi, hakim kadrosuna atanan 8’i kadın olmak üzere 54 yargıcın tayinini onayladı.

Yargı makamına aday gösterilen kadınların Kuveyt tarihindeki ilk kadın hakim olması bekleniyor. Yüksek Yargı Konseyi’nin önümüzdeki Salı günü toplanması beklenirken, tayinlerin onaylanmasıyla hakim kadınların önümüzdeki Eylül ayından itibaren göreve başlayacak.

Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Merzuk Ali el- Ganim önceki gün yaptığı açıklamada Kuveytli kadınların yargı platformuna yükselişinin, uzun zamandır beklenen bir hak olduğunu söyledi. Ganim konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kuveytli kadınlara binlerce selam olsun. Yıllar boyunca başarılarını tüm alanlarda biriktirdiler” diyerek Kuveytli kadınların birçok alanda olduğu gibi değerlerini ve verimliliklerini kanıtlama yeteneklerine güvendiklerini ifade etti.

Ancak Genel Sekreterliğin Twitter hesabından Selefi topluluğunun ilkeleri tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Meclis üyesi Muhammed Haif’in toplantıyı kınadığını, yargının, sadece erkeklerin üstlenebileceği genel bir görev olduğu kaydedildi.

Selefi topluluğun ilkeleri tarafından yapılan açıklamada, kadınların yargıda olmasının nitelik ile ilgili orantılı olmadığı ve gerçek Şeriat’a uygun olmadığı aktarıldı.

Diğer yandan Halid el Utaybi, yargının büyük imametin bir dalı olduğunu dolayısıyla bir kadının bunu üstlenmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Milletvekili Mecid el Mutari ise, böyle bir durumun nasıl mümkün olduğunu aktardı.

Şarkul Avsat