Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya, Libya Büyükelçiliğini yeniden açıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada ülkesinin Libya’da büyükelçiliğini yeniden açma kararı verdiğini söyledi. Ancak Rus maslahatgüzarın komşu ülke Tunus’ta ikamet edeceğini ifade etti.

İnterfaks’ın haberine göre Lavrov Moskova’da Libya Parlamento Başkanı Akile Salih ile bir araya geldi. Lavrov, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, “Libya’daki Rus büyükelçiliğini yeniden açma kararı aldık. İlk aşamada bu görevi Jamshed Boltaev üstlenecek. Geçici olarak Tunus’ta kurulacak. Ama şunu vurgulamak istiyorum ki, Rusya’yı Libya topraklarının tamamında temsil edecek” ifadelerini kullandı. Kahire Deklarasyonu ve Berlin çıktılarının Libya-Libya diyaloğu için bir temel olabileceğini vurgulayan Lavrov, “Rusya, Libya krizini çözme çabalarını sürdürecektir” dedi.

Lavrov, Hafter’i destekleyen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin 6 Haziran’da yaptığı ateşkes çağrısına da atıfta bulunarak, bu tür bir ateşkesin geçtiğimiz Ocak ayında Berlin’de düzenlenen Uluslararası Libya Konferansında alınan kararlarla uyuştuğunu ifade etti.

Akile Salih ayrıca Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile de görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Libya’daki durum ve gelişmeler ele alındı. Ayrıca savaşı durdurup siyasi diyalog başlatma gerekliliğine vurgu yapıldı. Salih toplantı sırasında Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ‘yasadışı’ olduğunu ve güven kazanamadığını söylerken, Libya’da olanlar için uluslararası toplumu suçladı.

Öte yandan Federasyon Konseyi Başkanı, Akile Salih’in Parlamento Başkanı olarak oynadığı rolün önemini vurgulayarak, tek yasal ve etkili çerçevenin Libya’daki gerilimleri yatıştırmak ve krizi çözmek olduğuna işaret etti. Moskova daha önce Libya Ulusal Ordusu Lideri Halife Hafter’e Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) silah ambargosunu yeniden değerlendirme ve dayatılan kısıtlamaları gevşetme çağrısı yapma vaadinde bulunmuştu. Moskova daha önce ateşkesin durdurulması ve geçtiğimiz Nisan ayında ilan edilen ulusal diyaloğun başlatılması için Akile Salih’in girişimine desteğini açıklamıştı. Rusya, bu adımı Libya ulusal diyaloğunu başlatmak için iyi bir temel olarak değerlendirirken, bu girişimin krizi çözmek için tüm siyasi ve sosyal güçleri kapsadığını söyledi.

Salih’in Danışmanı Fethi el-Mureymi, Rus basınına yaptığı açıklamada, Akile Salih’in Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaretin, diplomatik, ekonomik ve askeri üç boyutu olduğuna dikkati çekti. Barışçıl çözüm girişimlerine işaret eden Mureymi, bunların başında ‘Kahire Belgesi’ ve Berlin Konferansı çıktıları geldiğini söyledi. Bu ikisinin de ziyaret başlıkları içinde olduğuna işarette bulundu.

Şarkul Avsat